Ordu
DOLAR18.6457
EURO19.6795
ALTIN1078.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Oyları kim böler?

CHP’den aday olamayan belediye başkanları ile eski politikacıların DSP listelerinden yerel seçime katılacak olmaları her iki parti arasında “oyları bölme” tartışmalarına yol açtı.

Başta Mustafa Sarıgül olmak üzere, Celal Doğan, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, eski Çankaya Belediye Başkanı Haydar Yılmaz, Çeşme’de Muhittin Dalgıç, Edremit’te Kamil Saka gibi CHP’lilerin partilerinden istifa ederek DSP listelerinde yer almaları sosyal demokratlar ile demokratik solcuları birbirine düşürdü.  Son günlerde iki parti arasında karşılıklı “oyları bölme” tartışmaları iyiden iyiye alevlendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başkan adaylarını tabanın talebi,  yaptırdıkları araştırmalar ve kamuoyu anketleri ile saptadıklarını vurgulayarak, aday gösterilmeyen mevcut Belediye Başkanları ile partililerin kendine yönelik suçlamalarına yanıt verdi. Yine de arkasında durduğu bazı isimleri aday gösterdi.  Maltepe’ye Ali Kılıç’ı Ataşehir’e Battal İlgezdi’yi PM’de en çok itiraz edilmesine karşın yeniden aday yaptı.

Aslında demokratik kuralların daha geniş işlediği sosyal demokrat partilerde hem milletvekili adaylarının hem de Belediye Başkan adaylarının belirlenmesinde parti içi muhalefet diğer partilere göre çoktur. O yüzden de bolca tartışmalar yaşanır. Diğer partilerde ise tek söz sahibi olan liderlerin dediği olur. Yani sosyal demokrat partilerin geleneğinde vardır her seçim döneminde aday tartışmaları, karşılıklı suçlamalar.

CHP’de umduğunu bulamayan Mustafa Sarıgül, Celal Doğan gibi deve dişi isimlerin yanı sıra diğer belediye başkanlarının DSP’ye kapağı atmaları, “siyasette etik sorununu” gündeme taşıdı. Elbette ki, her yurttaşın istediği partiden aday olma hakkı var. Var olan hakkın kullanılmasına kimse bir şey  diyemez.  Ancak, DSP’nin seçime katılacağı il veya ilçelerde “CHP’nin oylarını böleceği” görüşü  medyada, siyaset çevrelerinde konuşulmaya başlandı. Bu görüşte haklılık payı yok denemez.

Mustafa Sarıgül’ün Şişli’de Celal Doğan’ın Gaziantep’te ciddi bir oy potansiyeline sahip olduğu aşikar. Kendileri kazanamazsa bile CHP adaylarının seçilmesine de engel olabilirler. CHP’den DSP’ye geçen diğerlerinin çok fazla oy alacaklarını ummuyorum. Asıl Sarıgül ile Doğan, ciddi rakip olarak görünüyor CHP’nin karşısında. Onlar için “oyları bölebilir” tanımlaması daha uygun olur. Zaten tartışmalar iki isim üzerinden yürüyor.

Yine de sosyal demokrat seçmen, bu tablo karşısında oyunu nasıl kullanacağının bilincindedir. Verecekleri oyun kime yarayacağını, ya da kime zarar vereceğinin hesabını çoktan yapmıştır bile.

Hiç kuşku yok ki, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da payı var DSP ile ayrı düşmekte. İYİ Parti ile yaptığın ittifakı pekala DSP ile de yapabilirdi.  DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, CHP’nin kendilerine ittifak önerisi getirmediğini savunurken, CHP’liler ise önerinin götürüldüğünü, kabul edilmediğini belirtiyor.

Aksakal’ın açıklamalarına yanıtı CHP’de yerel seçimin mimarı olan, adayların saptanmasında etkin iki isim Genel Başlan Yardımcıları Seyit Torun ile Oğuz Kaan Salıcı vermeli. Öyle ya, DSP’yi ziyaret ederek Genel Başkan Önder  Aksakal ile  görüşen onlar. Nedense bu konuda her ikisinden de bir ses yok.

Demem o ki CHP  keşke “ Millet ittifakının” içine DSP’yi de katsaydı. Hiç olmazsa sosyal demokrat cephede oylar bölünmez, birlik sağlanırdı. Ama olmadı. Olmadığı gibi şimdi de karşılıklı birbirlerine “oyları bölme” suçlamasında bulunuyor ve etik tartışmasına giriyorlar. Bu görüntü  hemen hemen aynı görüşteki insanların ayrı düştüğünü ortaya koyuyor.  Tepedekilerin ayrılığı tabanı da bölüyor. Kuşkusuz sandıkta birleşmeyi sağlayacak olan sağduyulu seçmen.   

Hem, birilerinin koltuk sevdası niye hiç bitmiyor. Milletvekilliği seçiminde onlar,  Belediye Başkanlığı seçiminde onlar. Hizmetlerine teşekkür ettiğimiz bu kişiler sürekli koltuk peşinde niye koşuyor? Anlamak mümkün değil.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar