Ordu
DOLAR18.6359
EURO19.395
ALTIN1052.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Palamut erken çıkınca…

Karadeniz’de çingene palamudunun erkenden avlanması yeni av sezonunun bereketli geçeceğini gösteriyor

Sezon 1 Eylül’de teknelerin ağlarını sulara bırakması ile başlayacak. Kıt avlanmanın gerçekleştiği geçen sezonun ardından balıkçılar bu yıl oldukça umutlu. İstanbul Boğazı’ndan Hopa’ya dek uzanan Karadeniz’de 1 Eylül öncesi küçük kayıklarıyla denize açılan balıkçılar yakaladıkları bol palamuttan memnun ve yüzleri gülüyor. Çingene palamudu boylarına göre tanesi 10 ile 25 lira arasında satılıyor.  Dört ay boyunca somon, alabalık, çupra, levrek gibi çiftlik balıklarına talim eden balık severler erkenden avlanan palamut ile özlemini gidermeye başladı.

Teknelerin “vira bismillah” diyerek denize açılacağı 1 Eylül’den sonra göz alıcı balıklar daha bollaşacak, tezgâhlarda boy gösterecek.      

Geçen sezon hamsi ve palamut neredeyse yok denecek kadar azdı. Ucuz fiyatı ile her keseye uygun istavrit ile mezgit balığı da yüz güldürmemişti.  Bu sezon öncesi çingene palamudunun erkenden tezgâhlarda yer alması balıkçıları sevindirdi. Hamsi, kıraça ve mezgitin de bol avlanması bekleniyor. Zaten bir sezon bol, diğer sezon az balık yakalanıyor. Denizin kuralı oldu bu.  Yılların deniz emekçilerine göre,  önceki yıllar gibi olmasa da tüketici bu sezon ucuz ve bol balığa doyacak.  Hamsi ve palamut dar gelirlinin sofrasından eksik olmayacak gibi. Tabii, balıkçıların öngörüsü gerçekleşirse tavalar dolacak. Aksi durumda az avlanan pahalı balığa ulaşamayacaklar.       

Üç yanı denizlerle çevrili olmasına karşın, Türkiye’de kişi balık tüketimi dünya ortalamasının üçte biri oranında. 2019’da kişi balık tüketimi bir önceki yıla göre  yüzde 2 artışla 6.26 kilogram olarak gerçekleşti. Bu rakam dünya ortalamalarının oldukça altında. Tüketimin çoğunluğu denizlerdeki kıtlıktan ötürü çiftlik balıklarından oluşuyor.

Salgın döneminde bağışıklık sistemini güçlendirdiği için çiftliklerde üretilen balık tüketiminin artırılması için Tarım ve Orman Bakanlığı’nca destek kampanyaları başlatıldı. Kişi başına düşen balık tüketim miktarının artırılması, halkın sağlıklı ve hijyenik koşullarda işlenmiş ürüne daha kolay ve daha ucuz ulaşmasını sağlamak amacıyla, “İşlenmiş Su Ürünlerinin Desteklenmesine İlişkin Karar” yürürlüğe girdi. Uygulama ile ürünlerini işletip dondurulmuş olarak paketleyerek sadece iç piyasaya satış yapan üreticiler desteklendi. Amaç, üretilen balığın tüketiciye kolayca ulaşmasını sağlamaktı. Kişi başına balık tüketim miktarının artırılmasına yönelik olan destek olumlu olmakla birlikte,  diğer yanda denizlerde mantar gibi türeyen, kirliliğe yol açan balık üretim çiftliklerinin artmasına yol açtı. Üretim havuzlarının kirliliğe yol açacak işlemlerden uzak tutulması için denetimlerin sıklaştırılması, her önüne gelene işletme ruhsatı verilmemesi şart. Çeşitli illerde balık çiftliklerine karşı eylem yapılması denizi ve sahili kirletmesinden kaynaklanıyor.      

Bir zamanlar denizlerinde avlanan balık türü zenginliğinden ötürü parmakla gösterilen Türkiye, şimdi kirlilik, vahşi avlanma ve boy yasağına uymamanın sancısını yaşıyor. Eski balık çeşidi ve bol miktarda avlanma yok artık. Sağlığa son derece yararlı deniz balığının daha fazla tüketilmesi, daha çok kitleye ulaşması için avlanma sisteminde radikal önlemlerin alınması kaçınılmaz.  Deniz balığının yerini ne çiftlik ne de ithal balıklar alıyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar