VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9217
EURO18.2552
ALTIN1023.3
Ali IRMAK

Ali IRMAK

Mail: [email protected]

reader

PANGOLİN: KÜÇÜK BİR KÖPEK BOYUTUNDA VE HER YANI PULLARLA KAPLI

“İstanbul Havalimanı'nda nesli tükenmekte olan pangolinlere ait 1 ton 217 kilogram pul ele geçirildi. Asya ülkelerinde şifalı olduğuna inanılan pangolin pullarının piyasa değerinin yaklaşık 8 milyon 500 bin lira olduğu belirtildi.” 

Bu haber 29 Temmuz 2019 Tarihli sözcü gazetesinden. Küçük bir köpek boyurunda ve her yanı pullarla kaplı olan bu hayvanın kabuklarının değeri tıbbi açıdan çok fazla. Bu nedenle kaçak avcılığı yapılarak kabukları satılan ve uzaylı bir köpeğe benzeyen pangolinlerin nesli giderek tükeniyor.

Pangolinlerin kabukları geleneksel Çin tıbbında çok kullanılmaktadır. Jilet gibi keskin olan bu pullar genellikle toz haline getirilerek kullanılmaktadır. Anne sütünü arttırmaktan, romatizmaya,  böbrek fonksiyonlarının düzeltilmesinden, astım hastalığının tedavisine, psoriasis hastalığının semptomlarının iyileştirilmesine kadar varan çok uzun bir liste bu pulların şifa sağladığı hastalıklar arasında geçmektedir. Büyük ilaç firmaları tarafından da çeşitli ARGE çalışmaları için bu hayvanların kabukları son derece fazla talep görmektedir. Pangolin pulları; tırnak, saç ve gergedan boynuzu gibi keratin dokusunun yoğun olduğu bir dokudur. Batılı araştırmacılar tarafından; şu ana kadar yapılan bilimsel çalışmalarda;  herhangi bir hastalığa kesin çözüm sağladığını gösterilememiştir.

Son 10 yıl içerisinde bu zararsız hayvanlardan 1 milyona yakınının kaçak bir şekilde avlandığı tahmin edilmektedir. Bu hızla avlanmaya devam ederler ise yakında nesillerinin tükenmesi bekleniyor!

Asya’daki dört pangolin türünün uluslararası ticareti 2000 yılından beri yasak. 2017 yılında ise yaban hayvanlarını ve uzuvlarının sınır ötesi ticaretini düzenleyen Soyu Tehlike Altındaki Türlerin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme’ ye (CITES) ortak 183 ülkenin imzasıyla sekiz türün tamamının uluslararası ticaretine yasak getirilmiş oldu. Altı kıtada en az 67 ülke ve bölge pangolin ticaretine karışmış durumda. Yapılan araştırmalara göre en büyük miktarda pul nakliyesi Kamerun, Nijerya, Sierra, Leone ve Uganda’dan yapılıyor. Ve bu pulların yolculuğu büyük oranda Çin’ de son buluyor.

Pangolinlerin pullarının değerinin yanında Vietnam’ da ve Çin ‘ de eti yenilmekte ve lezzetli de kabul edilmektedir.  

İnsanoğlu, kendi türünün tedavisine faydası olduğunu düşündüğü, bilimsel olarak kesin olarak kanıtlanmamış bir hayvanın türünü sadece kendi tedavisini sağlayacağı umuduyla tüketmeyi; ortadan tamamen kalkmasını göze alabilmektedir. Böyle bir bencillik sadece insanın sonsuza kadar yaşama hevesi ile paralel olabilir. İnsan kendi ömrünü uzatabilir. Ancak bunun için kendi enerji fabrikası olan mitokodrilerine iyi bakmaları gerekir. Yakında uzun uzun anlatacağız. Beklemek istemeyenler için: Ayşegül Çoruhlu’nun; Kuantum Beslenme ve Sirkadiyen Beslenme kitaplarını okuyabilir okuyabilirler.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar