VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9233
EURO18.2537
ALTIN1023.6
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

PANİK YAPMAYIN!

 Dün memleketin her köşesine mantar gibi yayılan marketlerden birine girdim. Elemanların ellerinde beyaz eldiven vardı. Almak için değil meraktan sordum: ''Kolonya var mı?''. "Dün geldi ve 20 dakikada tükendi'' dedi. Oradan ayrılıp üç farklı markete daha sordum. Cevap aynıydı. ''Yok''. Hayatımda ilk defa böyle bir şey yaşıyorum. Meşhur marketlerden birinin kâğıt ürünleri reyonu bomboş. Evine aylarca yetecek kadar çok tuvalet kâğıdı stoklayanlar var. Ne oluyor ya! Biraz sakin olun. Ya satış yoğunluğu ve aşırı talep nedeniyle ''Yok'' satan maske ve kolonya fiyatlarının birden 'uçmasına' ne demeli? Nerede kaldı ahlak? Ayıp yahu!

     Olağanüstü tarihi bir olay yaşıyoruz. Daha evvel MERS ve SARS gibi salgınlarla kendini gösteren COVID-19 isimli bu yeni çeşit virüsten etkilenen birçok ülke her geçen gün sıkı önlemler devreye sokuyor. Maçlar seyircisiz oynanıyor, fuarlar erteleniyor, kültür sanat etkinlikleri iptal ediliyor, okullar tatil ediliyor, uçak seferler durduruluyor. Dünyanın en fakir ülkelerinden Ruanda bile henüz vaka görülmemesine rağmen başkent Kigali'de otobüs duraklarına seyyar musluk yerleştirildi. Vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanmadan önce bu musluklarda ellerini yıkamaları ısrar ediliyor. 

            Tüm dünyayı etkisi altına alan virüs konusunda bilgi kirliliği had safhada. Korona mutasyon mu, yeni bir virüs çeşidi mi yoksa biyolojik silah mı bu konuda herkesin kafası karışık. ABD, virüsü ‘biyolojik saldırı silahı’ olarak mı kullanıyor? Henüz bilinmiyor, fakat şüpheler de yok değil! Bilinen tek şey, dünya ekonomi piyasaları kökünden sarsıldı, dengeler değişti. Gezegenin çeşitli ülkelerindeki 'Çin Virüsü' salgınıyla ilgili her kafadan bir sesin çıktığı şu hassas günlerde birçok asılsız haber, insanları gereksiz endişe ve korkuya sürükleyip hayatın akışını engellemektedir. Son dönemde kamuoyunda sıkça yer alan ve küresel bir tehdit konumuna gelen virüsün yayılmasını önleme kapsamında tedbir almak ile panik olmak arasındaki farkı doğru kavramak gerekir. Market raflarını boşaltma zamanı değil, temizlik tedbirlerini artırma zamanı.

 

            Salgın hastalık konusunda şuurlu olmak en etkili korunma yöntemidir. Hayatı felce uğratan virüs değil, lüzumsuz paniktir! Marketlere hücum etmek, sağa sola savrulmak, karaborsacının, vurguncunun ekmeğine yağ sürmektir! Durun, Panik yapmayın! Rahat olun! Derin nefes alın!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar