Ordu
DOLAR13.4467
EURO15.2804
ALTIN768.31
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

PARANIN DEĞERİ NASIL BELİRLENİR?

Türk Lirası, döviz, altın, faiz ve piyasa... Yoğunluklu olarak son aylarda, evden pazara ve muhalefetten hükümete kadar bütün siyasilerin gündeminde bu kelimeler var. İş çevreleri, esnaf, vatandaş ekonomideki gidişatın ne yöne döneceğini konuşuyor. Hem yurtdışında, hem de yurt içinde, Türkiye'nin ekonomik anlamda bir başarı hikâyesi yazdığını düşünenler bile tedirginliklerini gizlemeden alınması gereken önlemlerden bahsediyor.

Cüzdanınızdaki kâğıtların herhangi bir kâğıtta olmayan değere sahip olmasını nasıl açıklarız? Basit... Ülke yasalarına göre para olarak geçen kâğıdın değeri “devletin güveni ve kredisiyle” güvence altına alınmıştır. Paraya ve değerinin sabitliğine olan inanç önemlidir. Eğer insanlar para arzına ve bir değerinin olduğuna olan inancını kaybederse ekonomi düğümlenir! Para, arz-talep içerisinde yönetildiği sürece özünde iyi bir şeydir. Bir malın fiyatı o malı almak için ne kadar para gerektiği ile ölçülür. Enflasyon malın fiyatının yükselirken paranın değerinin düşmesi sebebiyle olur. Enflasyonun artmasına neden olan kilit eylem para arzının artmasıdır.

Bir ülke parasının diğer ülke paralarına göre değer kazanması iki şekilde mümkündür. Birincisi üretim fazlalığı. İkincisi ihracat artışı sayesinde ülkeye döviz akışı. Ülke ekonomilerini konuşurken, sahip olduğu varlıkları, milli parasının yabancı para birimleri karşısındaki değeri konularının yanında, iç ve dış borçları da elbette önemlidir.

Şimdi Lira neden hızla itibarsızlaştı? Dünya israf ekonomisini uygularken, maalesef Türkiye bunu yapamadı. Dansta müziğe uymazsan, ayağına basarlar! Türkiye’nin en başta makam araç sayısını ve kamu lojmanlarını küresel müziğe uyarak azaltmak, tasarruf tedbirlerine uyumlu olarak küçültmek gerekiyordu. İhtiyaç olmadığı halde spor tesisleri dâhil, lüzumsuz binalar inşa etmemek lazımdı. Üretim ekonomisine geçilmeliydi. Sonuçta ne oldu? Durgunluk.

Türk Lirasını korumaya yurtdışından dövizle ithal edilen petrolün seyrek kullanımı için resmi araç sayısında tasarrufa gitmekle işe koyulmalıdır. Geliri kadar harcamayan ülke cari açık sarmalından kurtulamaz. Gelirimiz sınırlı. Tüketimi de sınırlayacağız. Ekonomiyi hızlandırmak için yatırım şart. Yatırım ise ancak tasarrufla yapılır. Devlet ihaleleri, yurtdışı uçak biletleri, gayrimenkul alım-satımı, ithalat/ihracat işlemleri dâhil her türlü ödeme ve harcamalarda ''mili paranın'' devreye sokulması, piyasaların üzerine çöken karabasandan kurtulmasına yardımcı olacaktır.

*

Türkiye'nin sancılarını yüreğinde taşıyanlara!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar