Ordu
DOLAR12.369
EURO14.0093
ALTIN713.05
Metin Savaş Güleç

Metin Savaş Güleç

Mail: [email protected]

PARANIZI PİDEYE YATIRIN

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde... Pireler berber iken, develer tellal iken, ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken; Canik dağlarının eteğinde yeri ayrı güzel, göğü ayrı güzel şirin bir memleket varmış. Adı Aybastı’ymış.

Aybastı’nın iki şeyi meşhurmuş… Suyu ve ekmeği.

Aybastı’dan geçen her kim olursa olsun Canik dağlarının eteğinden güldür güldür akıp gelen soğuk suyunu ve lezzeti eşsiz ekşi maya ekmeğini almadan gitmezmiş. Aybastı’nın bir suyunu içen bir de ekmeğini yiyen artık Aybastı’yı unutmazmış. İnanışa göre ömrü hayatında en az bir kere daha Aybastı’ya yeniden gitmek istermiş.

Suyu sert insanı mert Aybastı’nın önce suyu gitmiş. Bırakın dışarıdan geleni, Aybastı’nın yerlisi bile artık suyu satın alır olmuş. Su sertliğinden insan mertliğinden ödün vere dursun yıllar geçmiş aradan. Sadece Aybastı değil dünyada doğallığını, güzelliğini kaybetmeye yüz tutmuş.

Aybastı’nın özellikle ramazan pidesi dillere destanmış. İğne ucu kalmayacak derecede üzerini serpilen taze susamının kokusu Aybastı’nın tüm caddelerini sararmış. Bu koku ile evlerinden çıkan ahali fırınların yolunu tutarmış. Herkesin fırını kendine göre özelmiş. Fırıncı yanlış yapmadığı müddetçe o fırın yıllardır kişinin tek uğrayacağı fırınmış. Kişi o fırına ara ara güveç getirir, ara ara da o fırında kıymalı yaptırırmış. Bu fırıncılar için bir çile olsa da sadık müşterilere gösterilmek zorunda olunan bir ayrıcalıkmış. Alış veriş; parası olunca verilip parası çıkışmayınca sonraya verilen bir düzende seyredermiş. Fırıncı bazen bozuk parası çıkmayan müşteriye “Paranı bozdurma, sonra verirsin.” diyerek jest de yaparmış. Bu hareket müşterinin fırını ve fırıncıyı sahiplenmesinin en geçerli sebeplerinden biriymiş.

İftara son bir saat kala fırınlar adeta toplanma yeri olurmuş. Bu gelenek yıllar öncesine dayanırmış. Fırının içinden dolup taşan ahali fırının dışına hatta yollara dökülürmüş. Tilkilerin fırının önündeki ekmek sırası ile Efelerin fırının önündeki ekmek sırası neredeyse birbirine karışırmış. Ellerinde gazete kâğıdı sıra bekleyen ahali pidesinin sıcağını bağrında hissetmenin heyecanını, içerisinde zor tutarmış. İftar saati yaklaştıkça dakikalar da iftara inat daha da bir ağırdan alırlarmış.

Yıllar sonra yine bir ramazan ayında insanlar ramazanın verdiği heyecanla ilk iftarlar için fırınlara koşmuşlar. Havada gök gürültüsü, Aybastı semalarında kara kara yağmur bulutları varmış. Akşam desen değil, gündüz desen değil hali anlayacağınız.

Pidesini alıp fırından çıkan her insanın yüzü mosmor ağzında kocaman homurtu…

Bardaktan boşalırcasına yağan yağmurun farkında bile olmadan sırılsıklam…

Maazallah oruç bozduran bir hadise: Geçen yıl 3,5 TL olan pide bu yıl 5 TL olmuş.

Aybastı pidesi belli ki dolara kafa tutmuş.

 

Sokakta başlayan homurtu sosyal medyaya taşınmış. Yetkililerden ardı ardına açıklama gelmiş. Hepsi kendine göre haklıymış. Bu işe en çok ekmek düşmanı Canan Karatay sevinmiş. Gayri geri kalan mustaripmiş.

Köşe başlarını tutan köy büyüklerinden tutun da düz yolda ayağı dolaşanına kadar herkes bir hesap içine girmiş. 8 kişilik bir hane iftar ve sahurda hiç yemiyorum dese 3 pide yermiş. O da 15 TL edermiş. Günlük 15 TL ederse aylık 450TL edermiş. Zaten o hanede bir kişi çalışırmış.

O da asgari ücretmiş.

 

“Buna bir şeyler yapılmalı.” diye her ağızdan isyan niteliğinde bir kıvılcım çıksa da kimse bundan öte gidemiyormuş. Neredeyse ramazanın ortalarına yaklaşıldığı bu zamanlarda sıcak sudaki kurbağa misali ahali duruma alışmış.

Şimdilerde fırınlarda eski izdihamlar yokmuş. Pide satışları yerini somun satışlarına bırakmış. Doların da her dakika yükseldiği bu memlekette Aybastı pidesinin hain dolara karşı yaptığı bu onurlu duruş Aybastılının tek tesellisi olmuş.

Hikâyeci olarak benim de bir çift sözüm var dolar efendiye:

Ey dolar! Sen ne kadar yükselirsen yüksel, Aybastı Pidesinden daha değerli olamazsın.

Haddini bil!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar