Ordu
DOLAR18.6366
EURO19.6465
ALTIN1079.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Patron ve emekçiye soğuk duş…

İşçi ve işverenin yoğun uzatma talebine rağmen kısa çalışma ödeneği uygulaması bu ay sonu bitecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından kısa çalışma ödeneğinin 31 Mart’ta sonlandırılacağını açıklaması patron ve emekçilerde soğuk duş etkisi yarattı. Uygulamanın bitmesiyle ekonomik olarak zorlanan küçük esnaf ve işyeri sahipleri maaşını ödemekte güçlük çektiği çalışanını zorunlu olarak ücretsiz izne gönderecek. İşçi çıkarma yasağının 17 Mayıs’a dek sürecek olmasından ötürü patronlar ücretsiz izine mecburen sarılacak.

Kısa çalışma ödeneğinin sonlanması  kuşkusuz emekçiyi de olumsuz etkileyecek. Uygulama kapsamında eline daha fazla para geçerken, ücretsiz izne çıkarılması halinde 1420 liralık para ile bir ay geçinmeye çalışacak. İşçinin bir ölçüde soluklanması için bu tutarın  en az asgari ücret düzeyine çıkarılması  şart.

 

Ücretsiz izine çıkarmanın da 17 Mayıs’ta son bulacağı savlanıyor. Eğer bu uygulama da biterse işçiler iyiden iyiye sahipsiz kalacak, ellerine para bile geçmeyecek. Ne yapar bu insanlar, nasıl geçinir?  Hiç olmazsa, virüs tehlikesi ortadan kalkıncaya dek sürmeli. Yoksa milyonlarca kişi işini yitirir, açlığa mahkum olur.
 

Salgının yaraları sarılıncaya ve esnafın durumu düzelinceye değin uygulamanın sürdürülmesi gerekirken, 31 Mart’ta bitecek olması işçide "işten atılma korkusuna” yol açtı. En büyük çekinceleri, 4857 sayılı iş yasasının 25. Maddesindeki Kod-29 uygulamasıyla, yani iyi ahlak kurallarına aykırı davranışlar gerekçe gösterilerek kıdem tazminatı almadan işlerine son verilmesi.

Emekçi üzerinde “Demokles’in kılıcı” olarak sallanan Kod-29 'la haksız işten çıkarmalar  oldukça yaygınlaştı. Özellikle sendikalaşma çalışmalarının başladığı işyerlerinde patronlar Kod-29’a kullanarak işçiyi işten atıyor, emekçinin en temel hakkını, örgütlenme özgürlüğünü engelliyor. Oysa, işçiler yaşanabilir ücret ve daha iyi sosyal haklar için anayasadan kaynaklanan haklarını kullanıyor. Ne yazık ki bu hak “işten atarım” baskısı ile önleniyor.  

 

Bu zor günlerde devletin hem güç durumdaki esnafa hem de
her şeyin ateş pahası olduğu dönemde emekçiye sahip çıkması için kısa çalışma ödeneğini uzatması kaçınılmaz. Aksi durumda 10 milyona aşkın işsizler ordusuna yenileri katılacaktır.


Kısa çalışma ödeneği kapsamında bir yılda  3.7 milyon çalışana 30 milyar, ücretsiz izne çıkarılan 2.5 milyon emekçiye de 10 milyar liraya yakın para ödendi.  Ödemelerin yapıldığı İşsizlik Sigortası Fonu’ndaki  para bir yılda 136 milyar liradan 94 milyar liraya geriledi. Aslında fondaki paranın tümü işverenlere teşvik yerine, zor günlerinde işçinin yararına kullanılmalı. O vakit amacına ulaşmış olur fon.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar