Ordu
DOLAR15.9797
EURO16.9006
ALTIN947.69
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

PATRONDAN NASIL ZAM İSTENİR?

Emeğinizin karşılığını tam olarak aldığınızı düşünüyor musunuz? Yoksa hak ettiğiniz maaşın altında mı çalışıyorsunuz? Her işçinin aklından zam istemek en az bir defa geçmiştir. Fakat bu o kadar basit bir iş değildir. Patrondan zam istemeyi düşünmek bile oldukça stresli ve uykuları kaçıran bir durumdur. Çünkü, “Reddedilirsem ne yapacağım?” veya “İşimi kaybeder miyim?” vs. soruları endişeye neden olabilmektedir.

            Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC), Küresel Haklar Endeksi Raporu’na göre Türkiye, işçi hakları açısından en kötü 10 ülke arasındadır. Türkiye’de yaşanan işçi hakları ihlallerine geniş yer verildiği raporda en dikkat çekici ifade şöyle; “Şirketler aç gözlü”.  Türkiye'de işverenin elemanlarına maaş zammı yapıp yapmaması sürekli tartışılan bir konudur. Zam talebinin sebebi belli. Geçim sıkıntısı veya emeğin karşılığının altında para kazanmanız. Zam isteği yeterince sıkıntılı bir durum olduğundan herkes bu 'tehlikeli' konuşmadan kaçmak için planlarını erteler.

            Zam istemenin çeşitli yolları var; patrona yazmak, arkadaşlarınız arasında zammı konuşup patronun kulağına gitmesini beklemek, ima etmek, istifa etmekle tehdit etmek gibi. Uygulanacak yöntem kişiden kişiye değişirken, bu biraz da patronunuzla aranızdaki ilişkiye bağlı. En doğru yöntem, randevu alınıp, patronun karşısına hazırlıklı şekilde ve haklı gerekçelerle çıkmak.

            İyi bir zammı hak ettiğinizi düşünüyorsunuz. Ama yöneticinize neler söyleyebileceğiniz konusunda net değilsiniz. İşte size birkaç incelik. Zam görüşmenizden başarılı ve mutlu ayrılma sürecini iyi yönetirseniz şansınız artar. Patronun keyifli olduğu en doğru zamanı kollayın. Mümkünse hafta sonuna denk getirmeyin. İleri sürdüğü çeşitli senaryolara hazırlık yapıp karşısında kendinizi savunabilmelisiniz. Üslubunuza azami itina gösterin. Asla patronu işi bırakmakla tehdit etmeyin. Bu dönüşü olmayan çıkmaz sokaktır! Talebiniz geri çevrildiğinde nereye kadar geri adım atacağınızı iyi hesaplayın, kesinlikle tartışmaya girmekten kaçının. Nezaketi elden bırakmadan ve kendinizi fazla övmeden zammı neden hak ettiğinizi, firmaya kazandırdıklarınızı anlatın. Personel eksikliklerini zam artışına sebepmiş gibi kullanmayın. Uzun çalışma sürenizi zam öncelikli gerekçe olarak sunmayın.

            Kıymetli işverenler, mezarda değil diye işçiyi yaşıyor sanmayın! Sanki damarlarında binlerce cam kırıkları bütün bedenini dolaşır gibi yaşayan emekçinin sürekli bir denge için ücretinin artırılması gerekmektedir. Personel motivasyonu ve kuruma bağlılığı açısından değerlendirildiğinde ücret zammı konusu işyeri uygulamaları açısından çok önemlidir. İşçi dostlarım; aradığınız hayata şu an ulaşılamıyor! İş hayatı, sizinle barbut oynuyor; ancak zarlar hileli... Nerede hile yapıldığını bul ve bundan nasıl kurtulabileceğine kafa yor!                                             

*                                                                                                                                                                                            

Umudunuz, sağlığınız ve sevginiz daim olsun efendim!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar