Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

PATRONUNUZDAN ZAM İSTEYİN

         Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC), 2018 yılı Küresel Haklar Endeksi Raporu’na göre Türkiye, işçi hakları açısından en kötü 10 ülke arasındadır. Türkiye’de yaşanan işçi hakları ihlallerine geniş yer verildiği raporda en dikkat çekici ifade şöyle; “Şirketler aç gözlü”. Her yılın sonları yaklaşırken, çalışanlar arasında ücretlerde bir iyileştirme olup olmayacağı sıkça konuşulmaya başlanır. İşverenin elemanlarına maaş zammı yapıp yapmaması sürekli tartışılan bir konudur. Zam talep etmek zaten yeterince sıkıntılı bir durum olduğundan çoğumuz bu 'tehlikeli' konuşmadan kaçmak için planlarımızı erteliyoruz. Ülkemizde maaş zammı isteme nedeni belli. Geçim sıkıntısı veya işinizin karşılığının altında para kazanmanız.

            Yöneticinizden zam istemenin bazı incelikleri var. Ama bu hiç de kolay bir iş değil. Ayrıca doğru bir şekilde istemezseniz iş şansınızı da kaçırabilirsiniz. Zam görüşmenizden başarılı ve mutlu ayrılmak için aşağıdaki tavsiyemizi dikkat almanızda sayısız fayda var. Bu süreci iyi yönetirseniz şansınız artar. Patronun keyifli olduğu en doğru zamanı kollayın. Mümkünse eşiyle kavga ettiği güne denk gelmeyin! İleri sürdüğü çeşitli senaryolara hazırlık yapıp karşısında kendinizi savunabilmelisiniz. Üslubunuza azami itina gösterin. Asla patronu işi bırakmakla tehdit etmeyin. Bu dönüşü olmayan çıkmaz sokaktır! Talebiniz geri çevrildiğinde nereye kadar geri adım atacağınızı iyi hesaplayın, kesinlikle tartışmaya girmekten kaçının. Nezaketi elden bırakmadan ve kendinizi fazla övmeden zammı neden hak ettiğinizi, firmaya kazandırdıklarınızı anlatın. Personel eksikliklerini zam artışına sebepmiş gibi kullanmayın. Uzun çalışma sürenizi zam öncelikli gerekçe olarak sunmayın.

            Kıymetli işverenler, mezarda değil diye işçiyi yaşıyor sanmayın! Sanki damarlarında binlerce cam kırıkları bütün bedenini dolaşır gibi yaşayan emekçinin sürekli bir denge için ücretinin artırılması gerekmektedir. Çalışanlara ücret zammı yapılması uygulamaya dayalı ve yasal olarak zorunlu  değildir. Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin E. 2011/11084 K. 2013/19249 T. 24.6.2013  tarihli kararı da ücret zammı ile ilgili emsal nitelikteki bir karardır. Ancak personel motivasyonu ve kuruma bağlılığı açısından değerlendirildiğinde ücret zammı konusu işyeri uygulamaları açısından çok önemlidir. İşçi dostlarım; aradığınız hayata şu an ulaşılamıyor! İş hayatı, sizinle barbut oynuyor; ancak zarlar hileli... Nerede hile yapıldığını bul ve bundan nasıl kurtulabileceğine kafa yor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar