Ordu
DOLAR13.6685
EURO15.521
ALTIN784.84
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

PAZARTESİ'DEN KORKMAYIN 

Pazar gününün son saatleri bir eldiven gibi ellerinizden kayıp giderken kendinizi çaresiz ve gergin mi hissediyorsunuz? Ya da 'ertesi olma Pazar, böyle daha güzelsin' dediğiniz oluyor mu? Pazartesi sizde dehşet yaratıyor mu?  Eğer bu soruların cevapları evet ise, geçmiş olsun! Yutkunduktan sonra bile damakta ekşimsi tat bırakan Pazartesi sendromu yaşıyorsunuz.

Pazartesi günleri, dünyadaki tüm insanların mutluluğunu azaltıyor. İçinde biriktirdikleri kendinden ağır, pazartesini düşünmekten, pazar gününün tadını çıkaramayan Türk insanının zaman ile hep bir yarış içinde olduğu Türkiye'de de tepkileri farklı değil. Hışırdayarak karanlığı kıpırdatan  ağaçlar gibi giderek artan kaygı ve korkuyla zirveye tırmanan bu gerilim durumuyla baş etme becerisi için öncelikle doğru teşhis koyulmalıdır. 

Kişide fiziki ve ruhi sınırları zorlayan, halı üzerinde gezerken ayağına karpuz çekirdeği yapışmasına benzer ürpertiye kapıldığımız pazartesi çoğumuzun zihninde içimizi dışarı çeviren bir dizi rahatsız edici hadiselerin başlangıcının simgesidir.

Pazartesi deyince ruh hali ejderhaya kafa tutan atmaca gibi yüreği deşilenlere, gerilimi hafifletecek tavsiyelerimiz var elbet. Negatif duygularınızın yalnız size özgün olmadığını, geçici olduğunu düşünün. Mümkünse, sosyal etkileşimlere katılın. Düzenli olarak yürüyüş yapın. Kafein, alkol, asitli içecek, tütün ve şuursuz ilaç kullanımından kaçının. Sabah kalkış saatlerinin ayni tempoda olmasına itina gösterin. Direnmenin anlamı yok, yarın pazartesi gerçeğini kabul edip havalimanında kayıp bir bavul gibi dolaşmayın!

Kendini pet bardak kıvrımlarında içilemeyen kola damlacıkları gibi değersiz hissedenler! İlk defa pazartesi görmüş gibi davranmayın. Daha önce de oldu sendroma gerek yok. Ne kadar hızlı kaçsanız da pazartesiden saklanamazsınız. Ne kadar gam çekseniz de acınız 'gram' azalmaz. O da tıpkı diğerleri gibi 24 saatten oluşan ve fotokopiyle çoğaltılmış gibi, hep ayni.

Her gün dünya yeniden kurulur, her yeni gün taze bir başlangıçtır. Haftaya ve işinize bu motivasyonla girerseniz, emin olun pazartesi sizden korkar, ya da çıkışı ararken kaybolur kendinde insan…

*

En iyi gününüz, her gün olsun efendim!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar