Ordu
DOLAR18.5838
EURO18.3527
ALTIN1020.3
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Perşembe’nin gelişi…

Perşembe’nin gelişinin Çarşamba’dan belli olduğunu dünkü ayrıntı’da “kıssadan hisse” bilgi notunda değinmiş, konuyu daha geniş tartışmayı bugüne bırakmıştım.

Önce özet bilgi:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ordu ziyareti sırasında, OBB Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler bir talepte bulunuyor. Mesudiye İlçemizde “Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi” tesis edilmesi ve bu organize sanayi bölgesinde her birinde 50 büyükbaş hayvan olmak üzere 100 tesisin kurulması, 500 direkt, dolaylı olarak 1500 kişiye iş sağlanması projesi kararlaştırılıyor.

Büyükşehrin basın bülteni, Ordu Olay’da okurlara “Dev Proje” olarak duyuruldu.

***

5 bin büyükbaş hayvanlık “dev proje” üzerine düşüncelerimi önceki gün “düşünen, üreten, yarışan-ORDU” başlığı altında değerlendirdim.

Bugün ‘Perşembe’nin gelişi…’ başlığı altında geçmişte bu ve benzeri yaşanmışlıklardan ders çıkarılır düşüncesiyle iki örnek üzerinde duracağım.

***

Son söyleyeceğimi baştan söyleyeyim. Bu proje Mesudiye için ikinci deneme…

Birinci deneme “su kullananın, toprak ekenin” diyen Başbakan Bülent Ecevit’in “KÖY/KENT” projesiydi. Türkiye genelinde ilk adım Mesudiye “Pilot Bölge” seçilerek uygulamaya konuldu.

Köyler üretim birliği olarak merkezi bir köy etrafında yollarla birleştirilecek, tesisler yapılacak; geriye göç sağlanacaktı.

Proje uygulamaya geçildiğinde bir heyecan dalgası başladı, bir kaç aile geriye döndü.

Yerel gazetelerde, KÖY/KENT projesinin başlamasıyla Mesudiye’ye dönen ailelerin yüzde 30 olduğu yazıldı/çizildi.

Bugün, bu projenin akıbeti ne Mesudiye Kurultaylarında, ne de Türkiye’de konuşulduğunu sanmıyorum. Unutuldu gitti.

***

İkinci örneğimiz besi hayvancılığı…

Önümüzde Aybastı örneği ayan beyan duruyor.

Aybastı Belediye Başkanı Fehmi Küpçük bir grup gazeteciyi ilçeye çağırdı. Kalktık gittik. Her birinde 50 bilemediniz 60 büyükbaş hayvan olan 5-6 ahır dolaştık. Besicilik yapan bu insanlarla konuştuk.

Yem konusunda büyük zorluklar yaşadıklarını, bazı arkadaşlarının ahırlarını Çorum’a –samanın merkezine- taşıdıklarını; ilçede bugün 120 ahırdan sadece 20 ahırın açık olduğunu, bu ahırların da  -yem maliyetlerinin artmasıyla- zamanla kapanacağından bahsettiler.  

***

17 yıl sonra, bu yazıyı kaleme alırken, Aybastı’ya bir dosta telefonla ulaştık. Geriye kalan 20 ahırın kapısının bugün de açık olup olmadığını sorduk.

Dediği şu oldu: Artık 50-60 büyükbaş hayvan besiciliği yapan yok. Yalnız 4-5 besi hayvanı olanlar var.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar