Ordu
DOLAR18.6472
EURO19.675
ALTIN1078.1
H. Naim GÜNEY

H. Naim GÜNEY

Mail: [email protected]

reader

PERŞEMBE’YE ACİLEN (TOKİ) TARAFINDAN 50 YATAKLI BİR DEVLET HASTANESİ YAPTIRALIM.

Ordu Kamu Hastaneleri Birliğinde geçtiğiniz günlerde Başhekimler toplantısı yapıldı. Ordu’ya toplam 1280 yatak kapasitesi olan yeni hastane yatımları hakkında değerlendirme yapılırken, bu yatırımların tamamlanmasıyla Ordu’nun sağlıkta sınıf atlayacağı iddia edilmişti. Sağlık idarecilerimizin beyanatı olduğu gibi doğrudur. Aksini iddia etmiyorum.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Sağlık Bakanlığı ile 2012 yılında imzaladığı protokol kapsamında yılın ilk 6 ayında rekor sayıda hastane ihalesi gerçekleştirdi. Piyasa şartlarında ev sahibi olamayan vatandaşlar için modern konutlar üreten TOKİ, Sağlık Bakanlığı ile yaptığı protokollerle hastane yatırımlarına hız verdi. Toplu konut İdaresi (TOKİ) tarafından 2010 yılında ihale edilen 300 yataklı devlet hastanesi tamamlamış ve hizmete açılmıştır. 

ameliyathane

2016 yılında ise 300 yataklı Fatsa Devlet Hastanesi de en kısa süre içerisinde açılacaktır. Yine yapımı devam eden 50 yataklı Kumru Devlet Hastanesi, 2016 yatırım programında olan 50 yataklı Aybastı Devlet Hastanesi, 30 Yataklı Korgan Devlet Hastanesi, 450 yataklı Ordu Devlet Hastanesi, 40 üniteli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ve 400 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi projeleri tek tek devreye giriyor. Bu güzel gelişmeleri ve projeleri dikkatle takip ediyoruz. Bu hizmetleri ve tesisleri yapanlara çok teşekkür ediyor, dualar ediyoruz. Ama unutulan ve gözden kaçan çok büyük bir eksikliğimiz kaldı.

Ordu’nun 24 bin nüfusa sahip Perşembe ilçesinde herhangi bir hastanenin olmamasından kaynaklı yurttaşlar ciddi sağlık problemleri yaşamaktadır. İlçedeki Toplum Sağlık Merkezi ve Aile Sağlık merkezleri ise ufak tefek tedavileri, raporlu ilaç yazmayı ve sadece acil hastaları sevk etme işlevi görüyorlar. Perşembe ilçesinde Devlet hastanesi olmayışından kaynaklı birçok acil hastaya erken müdahale edilemiyor. Bunun için şimdiye kadar bazı yurttaşın ambulanslarla Ordu’ya taşınırken, yolda yaşamını yitirdiğini biliyoruz.

53 mahallesi ve 32 bin nüfusu olan Ordu’nun Perşembe ilçesinde sadece Toplum Sağlık Merkezi bulunurken, buraya gelen ağır hastalara pek müdahale edilemeyip, direk Ordu’ya sevk ediliyor. Şimdiye kadar bazı ağır hastaların hastane olmadığı için zor durumda kaldığı belirtilirken, hastane talebi için bugüne kadar herhangi bir adım atılamadı. Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte köylere ulaşımın zorlaştığı günlerde, Perşembe ilçesinde sağlık sorunları iki katına çıkıyor. Kış aylarında yüksek köylerde yaşayan bazı yaşlı hastaların il merkezine ulaşmakta zorlandıkları bilinmektedir.

hastane yatak odas¦-

1945’de Perşembe ilçe statüsüne kavuşmuştu. Yıllardan beri bir hastane olmadığı için sağlık hizmetleri, sağlık ocakları tarafından yürütülmekteydi. Bu Sağlık ocaklarında yeterli teknik donanım da yoktu. Perşembe’de bir hastane olması için eski “Otel Vona” arazisi üzerinde geçmiş yıllarda özel sektörün girişimde bulunulduğunu, fakat bir netice alınamadığı ilgililer belirtiyorlar. Şimdi de durum pek farklı değil, onun için ağır hastalar birer ambulansa koyup, gerekli acil tedavileri için Ordu’nun yoğun trafiğinden geçirilerek, her gün Ordu Hastanelerine taşınıyorlar. Yakında yeni kurulacak olan, Ordu Tıp Fakültesine bağlı Turnasuyu mevkiindeki Eğitim ve Araştırma Hastanesine kadar, acil Vonalıları, sağ salim ulaştırabilmek ise biraz şansa kalıyor.

Birilerinin bu durumları dile getirmesi gerekiyor. Perşembe ve mahallelerde yaşayan binlerce emekli, yaşlı hasta insanımızın, Devletin her türlü sağlık hizmetinden ilçesinde faydalanmak hakkıdır. Perşembe yöremizde yaşayan bu tip insanımızın çoğuna yataklı bir tedavi yapılamadığı için, (TOKİ) tarafından 50 yataklı bir “Devlet Hastanesi” yapılmasını ve ilçe sakinlerinin sağlık konusundaki mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini istiyoruz. Bizden duyurması, kalın sağlıcakla…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar