Ordu
DOLAR13.8153
EURO15.6062
ALTIN790.75
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

PET ŞİŞE NEDEN YASAKLANMIYOR?

        Alışverişlerde kullanılan plastik poşetlerin 2019 yılı itibariyle 25 kuruştan satılmaya başlamasından sonra sıra pet şişeye de gelmeli. Vatandaş bu gerçekleşirse geri dönüşümde seferberlik ve sıfır atık projesine inanır. Aksi halde ücretli poşet uygulamasının marketleri kalkındırmak için yapıldığını inanmaya devam edecektir.

          Hafiflik, dayanıklılık ve düşük maliyeti sebebiyle çok fazla tüketilen plastik şişelerin yasaklanmasının naylon poşetlerden daha önemli ve öncelikli olduğuna inanıyoruz. İçtiği suyun nereden geldiğini, hangi şartlarda paketlendiğini bilen var mı? Suda bir koku veya plastik tadı varsa ancak bunu fark edebilirsiniz. Plastik şişelerin ciddi sağlık problemlerine neden olduğu, şişe içinde saklanan suda kimyasal maddelerin vücutta birikip dönüşü olmayan tahribatlar açabileceğini uzmanlar belirtiyor. Böbrekler,  sinir sistemi, solunum yolları ve karaciğere zarar verebildiğini bilimsel verilerle açıklıyorlar.                                                                                                

          Özellikle markasız, son kullanma tarihi belirtilmemiş, güneş ışınlarına maruz kalmış pet şişelerden su içilmemelidir. Yapımından tüketiciye ulaşım aşamasına kadar içerisine çeşitli kimyasal cisim giren pet şişeleri zararlı kılan plastiğindeki “Bisfenol A” veya kısaca “BPA” denilen maddedir. Sayısız üründe bulunan bu kimyasal tehlike daha çok bardak, şişe, biberon, saklama kabı gibi yiyecek ve içeceklerin muhafazasında ve çok tabakalı malzemelerin yapıştırıcılarında kullanılır.                                                               

          Yoldaki sebillerden dupduru suların fışkırdığı bir memleketten, pet şişe suyuna mahkum bir hayata kaldık! Artık mazide kaldı çeşmeler. Artık çocuklarımız çantasında günlerce kalabilen pet şişelerden su içmektedir. Türkiye'de son dönemde kanser patlaması yaşanıyor. Bedenlerimiz kimyasal çöplüğe dönmüş durumda.

          Yukarıda plastik şişelerin sayısız zararlarından sadece birkaçını anlattık. İçerisindeki ürünün tadını, kokusunu, aromasını değiştiren plastik ambalajların yasaklanması için daha ne bekleniyor? Türkiye, tabiatın kirlenmesini önlemek, yenilenmeyen doğal kaynaklardan tasarruf etmek için çevre dostu ve geri dönüşümlü cam şişeye geçmelidir. Isınan havayla su tüketiminin daha da arttığı mevsimlerde yanımızda su taşımak neredeyse günlük alışkanlıklarımızdan biri haline geldiğinde çantanıza pet şişe koymadan önce tekrar düşünün, mümkünse ona veda edin. Tercih sizin, hayat ta öyle....

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar