Ordu
DOLAR18.6453
EURO19.317
ALTIN1052.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Petrol değil su…

Koronalı günlerde su kullanımı arttı. Beklenen yağışlar da gerçekleşmeyince barajlarda su seviyesi oldukça düştü.

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi yoğun nüfusun yaşadığı büyük kentlerin su gereksinimini karşılayan havzalar neredeyse kuruma aşamasına geldi. Neyse ki son günlerde etkili olan yağışlı hava barajları canlandırdı.

Dünyayı esir alan küreselleşmeden ötürü suyun önemi her geçen gün görülüyor. Aşırı sıcağın etkili olduğu mevsimler ve bilinçsiz kullanım su kaynaklarını tüketiyor.   

Küresel ısınmanın etkisi, fosil yakıt kullanımının yarattığı olumsuzluk, doğaya zarar veren yaşam biçimleri dünyayı çölleşmeye doğru götürüyor. 

Her geçen yıl ısınan dünyada su, petrolden daha önemli hale geldi. Çünkü su hayattır, su olmazsa yaşam olmaz. Bilim insanları ileri ki yıllarda petrol savaşlarının yerini su savaşlarının alacağını vurgulayarak, suda tasarrufun önemine dikkat çekiyor.  

Su kaynakları bol olan ülke şanslı sayılıyor. İsrafa karşı önlemler almaz, yaşam biçimlerini değiştirmezlerse şanslı ülkeler  bile gelecekte kuraklıktan payını alacak. Suyun hesaplı tüketilmemesi, israf edilmesi,  yetersiz yağış, fosil yakıtların doğaya saldığı sera gazları, kaynakların adil bölüşülmemesi gibi etmenler  gelecekteki su krizinin habercisi.

Aslında susuzluk tehlikesi kapıya geldi dayandı. Tehlike çanları çalıyor, toplum hala duyarsız. Susuz yaşamın olamayacağı aşikar. Aşırı israf, küresel iklim, yeryüzünün ısınması. Ne derseniz deyin, su kaynakları tükeniyor, kurumaya devam ediyor. Süratle kuraklığa doğru evriliyor dünya.

Kuraklıktan etkilenecek ülkelerden biri de maalesef Türkiye. Sanılanın aksine Türkiye su cenneti ülke değil. Yıllardır bu görüş savunulsa da su kaynakları hızla kuruyor Türkiye’nin.

TBMM Küresel Isınma Komisyonu tarafından geçen yıllarda hazırlanan raporda  Türkiye’nin susuzluğu oldukça hissedeceği belirtildi. Rapora göre, Türkiye 2030’da kurak ve sıcak bir iklimin etkisi altına girecek, sıcaklar 3 derece civarında artacak. Yazın büyük kentlerde sıcaklık daha yüksek olacak. 1991-2000 yılları arasında sıcaklıkların 2 derece artmasından ötürü yağışlarda yüzde 10 eksilme olduğu komisyon raporunda yer aldı.   

Peki, uyarılara, yaklaşan tehlikeye karşı gerekli önlemler alınıyor, yatırımlar yapılıyor mu? Soruya “evet” demek olası değil. Mega Kent İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan mevcut barajlara yenisi eklenemedi. Umutla beklenen Melen Projesi yanlış yapımdan ötürü hala hayata geçirilemedi. Ankara , İzmir ve diğer Büyükşehirler için de aynısı geçerli.

Halkın israfa karşı bilinçlendirilmesi şart. Çünkü, tasarruflu kullanmıyor, boşuna saatlerce akıtıyoruz. Yeterli bilinç toplumda tam oluşmadı. Bilim insanlarının ısrarla vurguladığı gibi gelecekte petrolden daha değerli olacak, belki de su savaşları çıkabilecek.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar