VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR18.095
EURO18.1977
ALTIN1015.3
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

PEYNİR GEMİSİ!

Türkiye'nin bazı şehirlerinde farklı kurumlar tarafından, çeşitli konularda yürütülen teşvik, yatırım ve doğrudan destek uygulamaları Ordu'da mevcut değil. Ordu'ya yatırım yapmayı planlayan firmaları en uygun olan desteğe yönlendirmek ve bu alandaki mevzuat ve uygulamalar hakkında bilgilendirmek amacıyla “Teşvik Masası” hizmet birimi hala yok. Son yıllarda üzerinde önemle durulan konulardan biri de kent ekonomilerinin iktisadi ve sosyal gelişimi açısından katkılar sağlayan yatırımcı çekme faaliyetleridir. Ülkelerin değil şehirlerin, markaların yarıştığı, değer oluşturduğu, rekabetin yüksek, yatırımcının hassas olduğu bu dönemdeyiz. Bu şehre yatırımcı neden gelmiyor? sorusunun cevabını yatırımcıyı şehre çekme yönünde yerel yöneticilerin başarısızlığında aramalısınız.

Yatırımcı teşvik masasının başlıca hedeflerini; Tasarrufları yüksek yatırımlara yönlendirmesi, Üretim ve istihdamı artırması, Uluslararası rekabet gücünü yükseltmesi, Ar-Ge yatırımlarını özendirmesi, Bölgesel gelişmişlik farklılıklarını azaltması sayabiliriz. Hedefi olmayan, içine kapanık Ordu'nun, yerli ve yabancı girişimciler için yatırım seçeneği kentler arasına girebilmesi ileri görüşlü mahalli yönetimlerin izleyeceği doğru politikalarla mümkündür. Arama motoruna “Ordu” yazıldığında merak uyandıran, şehir hakkında tanıtıcı, faydalı linkler veren farklı yabancı dil seçeneğinde bir portal bile yok.

Şehrin ticari avantajlarının anlatıldığı, yeni ortaklıkların kapısını aralayıcı, yatırım bürokrasisini azaltıcı tedbir ve kolaylıkları anlatacak farklı lisanda bilgiler anlatan internet sayfası diğer 'yoklardan' biri. 'Yokların' bu kadar çok olduğu yerde fındık, bal, yumurta, kivi vs. yerel ürünlerin değersiz kalması gayet normaldir. Boş lakırdıyla ''Lafla Peynir Gemisi Yürümez''. 

Üretmeden tüketen, 'taşıma suyla değirmeni döndüren' Ordu'da istihdam en önemli konulardan biridir. Kentte istihdamın artmasına yönelik politikalar gelişmemesi nedeniyle dışarı göçlerin bir türlü önü alınamamaktadır. Yabancı yatırım masası, teşvik masası bulunmayan Ordu'nun bölgesel iş ve turizm hedefine ulaşması imkânsızdır. Yatırımların kuvvetlenmediği kent, kendisine tek ayaküstünde durma cezası vermiş bir şehir kalır! Siz hala bu zor şartlar altında Ordu'ya yatırımcı mı bekliyorsunuz? Her türlü olumsuzluk mevcutken yatırımcı niçin gelsin?

*

Ordu'ya yatırımcı gelmiyor.

Deniz limanı ve demiryolu zaten hiç olmadı, biraz karayolu, biraz havalimanı var.

Ama kimse gelmiyor.

Var bu iş'te bir terslik,

Onu da politikacılara ve idarecilere sormak lazım!…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar