Ordu
DOLAR13.6353
EURO15.4926
ALTIN782.91
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Pilot Bölge

Toplum Kalkınmasında öncelik tanınan bölgeler vardır, örneğin Doğu ve Güneydoğu illeri şu an bu kapsamdadır. Kars’tan başlayıp Hakkari’de biter. (Şu an Doğu Karadeniz Bölgesi’nde “toplum kalkınması” için pilot bölge içinde il yoktur. Bu notu niye düşüyorum; Ordu bir ara YİGSMH’dan 3 bin doların altında geliri olan iller arasındaydı. OHAL ve süper süper teşviklerden yararlanıyordu.) Milli Eğitim Bakanlığı, okul öncesi eğitim için Pilot Bölge uygulamasına gidebilir. Belediyeler, çöplerin ayrıştırılması, organize sanayi bölgesi gibi nedenlerle “dar ya da geniş anlamıyla”  pilot bölge seçimine gidebilir.

***

Buradan şuna gelmek istiyorum: Şu an İstanbul, YSK’nın “pilot bölge” seçtiği ildir. YSK  şunu düşünmüş olabilir. İstanbul’da 72,5 millet 81 ilden taşı toprağı altın diye gelip mesken tutmuş olanlar var. YSK fazla teferruatına girmemek için, muhtarı saf dışı bıraktı. İlçe  belediye başkanı “gerek yok” o da kalsın! Meclis üyeleri “listesi uzun” kağıt masrafı fazla olur, “onu da çıkılık yapalım. Geriye ne kaldı. İSTANBUL Büyük Şehir Belediyesi... 31 Mart Yerel Seçimleri’nde, seçilmiş başkan kim: Ekrem İmamoğlu... Mazbatasını geri alalım. Sayın başkan Ekrem İmamoğlu, bakalım 72,5 milletin (buçuk, lütfen Romanlara bir hakaret olarak algılanmasın.. r.b.) 81 ilden gelenlerin oyunu tekrar alabilecek mi?

YSK’nın verdiği kararların bir üst makamı, itiraz merci yok. Yalnız, demokrasinin rafa kaldırıldığı ülkelerde- bir kişinin buna hakkı vardır; o da kanun hükmündedir! İtirazına, itiraz mercii yoktur.

Tabii bunlar teferruat... Biz, asıl konumuza gelelim... Pilot Bölge bu defa “toplum kalkınması” için uygulanmayacağı belli... 23 Haziran’da Sandıklar açıldığında görülecek olan Türkiye’de, seçmen iradesi hangi yönde eğilim göstermiş... Gelenek görenek deyip geriye doğru mu gidiyoruz, yoksa; çağı yakalamak için (hadi, ”diyalektik” süreç”) ileriye doğru mu, tecelli edecek!

***

İstanbul Pilot Bölge dedik mi, dedik. Burada alınacak (diyalektik süreç ivme kazanırsa) sonucun Türkiye’de birçok  şeyi değiştireceğini, demokratik kuralların işletilmesinin önündeki tüm engellerin tek tek yıkılacağını gözlemleyebileceğiz.

Bir diğer husus; tarih tekerrür etmez... Akan suda bir defa yıkanabilirsiniz.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar