VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9437
EURO18.4342
ALTIN1039.2
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Pişmiş aşa su katmak

 

“Ordu/Çambaşı arası 59 kilometre” başlığı altında ilk röportajı yaklaşık 55 yıl önce yapmış, toprak yolun hiç olmazsa stabilize yol seviyesine çıkarılmasını istemiştim.

Zaman içinde keskin dönemeçler yumuşatıldı, araçların daha güvenli gidip gelmelerini kolaylaştırıcı zemin iyileştirmeleri yapıldı. Birkaç nokta hariç, gidiş geliş yapan araçların biri bekleyip, diğerine yol verme gibi trafik akışını durduracak, ya da en azından yavaşlatacak noktalar kaldırıldı.

Melet üzerindeki Kocaali köprüsünün ırmak akışı içindeki ana ayağının büyük taşkınlara dayanamayıp yıkılması, araç geçişlerinin bir süreliğine de olsa ırmak zeminine indirmiş olsa da çok şükür şu an yapılan köprü bu sorunu kökten çözmüş bulunuyor.  

***

Altınordu/Çambaşı yolunun üç noktasında yapım çalışması var. Birinci nokta, Kocaali köprüsünden (Esenyurt/Karakiraz mahallelerini geçerek) Kabadüz ilçesine ulaşan yaklaşık 7 km.lik bölüm. İkinci nota Yokuşdibi/Turnalık, Üçüncü nokta, Turnalık/Çambaşı arası..

Toplamda -kısaltmalarla- 52 km.lik Altınordu/Çambaşı yayla yolunun bugün yarısında kalıcı düzenlemeler ve asfaltlama çalışması var.

***

Biz yapılmakta olana değil de, yapımı daha ileri bir tarihe ertelenen kısmına bakacağız.

Bugün Altınordu’dan Çambaşı yaylasına gidecek olanlar; Katırcıoğlu sapağından başlayarak Yıldızlı/Bayadı mahallelerinden Kocaali köprüsüne ulaşıyorlar.

11 kilometrelik bu  güzergah  son yıllarda katlanarak artan araç trafiğine  cevap veremediği ortada… Bu güzergah 60/70 yıl öncesi neyse bugünde aynı. Kaplama asfalt, kenar çizgilerinin çizilmesinden başka bir çalışma yapılmıyor.

(Bu arada Havaalanından yola çıkan bir aracın, Melet ırmağı vadisini takip ederek Kayabaşı/Sağırlı mahallelerinden viyadükle  Bayadı (Kurul) tarafına geçerek Kocaali köprüsüne bağlantı çalışması var. Proje bir ara rafa kaldırılmış, iş makineleri bazı noktalarda görülmeye başlasa da devamı gelmedi. Hadi, proje rafa kaldırıldı demeyelim.  Uyuyor, resmen uyuyor!)

***

Altınordu/Kabadüz/ Çambaşı yolunun en zor geçiş noktası Kabadüz/Bakacak/Yolaydı arasıdır. Yaklaşık 7 km.lik yolun bu bölümü araçlar için en tehlikeli geçiş noktasıdır.

Yöre insanı ile konuşursanız (çoğu akrabamdır) size ilk söyleyecekleri: “Herhalde kazı makinelerinin çıkaracağı molozları nereye taşıyıp/dökeceklerini bilemedikleri için yolu yapmaya gelmiyorlar.

***

 Görüyorsunuz: Yap, yap yol  bitmiyor… Mesleğe girdiğim 1953 yılından bu yana Çambaşı yolundaki çalışmaları takip ediyorum. Birkaç defa da ilgililere ”Açık Mektup” yazmışlığımız var. Bir 70 yıl böyle geçti, bir 70 yıl  daha bekleme şansım yok!

Sözün özü:

Meğer yol bitmez, ömür bitermiş!

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar