Ordu
DOLAR18.6349
EURO19.5075
ALTIN1052.9
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Popstar aday…

Eğer, siyasi iradenin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik iddiaları sürerse Ekrem İmamoğlu’nun Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olması kaçınılmaz hale gelir.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun belediye çalışanları arasında terörle bağlantı kişilerin bulunduğunu açıklaması, bu görüşe Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da destek vermesi kuşkusuz Ekrem İmamoğlu’nun elini oldukça güçlendiriyor. Şöyle ki, eğer söz konusu kişiler terör örgütüyle ilişkiliyse, yakalayıp yargıya teslim etmesi gereken makam İçişleri Bakanlığı. Hesap soracak olan da Adalet Bakanlığı’na bağlı Türk yargısı.

Ekrem İmamoğlu, Soylu’ya yanıtında işe alımların adli sicil kaydı ile gerçekleştirildiğini belirterek, bunun dışında terör bağlantılı çalışan varsa İçişleri Bakanlığı’nın kendilerine bunları bildirmesi halinde gereğini yapabileceklerini açıkladı. Öyle ya, 86 bin çalışan arasında Soylu’nun dile getirdiği gibi terörle bağlantılı olanlar da bulunabilir. O vakit gizli bilgiler Belediye Başkanlığına iletilerek gereğinin yapılması talep edilebilir ve yargı önüne çıkarılması sağlanırdı. Eğer iltisaklı kişiler belediyeye girmeye başarmışsa, burada asıl sorgulanması gereken güvenlik soruşturmasını yapan kurumlardır. 

Bu minvalde gündeme oturan tartışma aslında, Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığında elini oldukça güçlendiriyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini birinci turun ardından ikinci turda da 800 bin oy ile farkla kazanan Ekrem İmamoğlu’na kamuoyu desteği bu iddiaların ardından daha da arttı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in vurguladığı gibi, Türk halkı seçim sandığı ile gelen bir kişinin mağduriyetine göz yummaz, aksine destek verir.

Zaten, bunu gören siyasi iradenin belediyeyi kayyuma teslim etme düşüncesinde olmadığı hükümete yakın yazarlar tarafından kamuoyuna aktarıldı. Ne olursa olsun sıcaklığını koruyan bu tartışmanın Ekrem İmamoğlu’na yaradığı aşikar. Hükümet cephesi başlattığı bu polemikle İmamoğlu’nu siyasetten güçlü hale getirdiğinin ya farkında değil ya da İstanbul’u yitirmenin kızgınlığı ile yıpratmayı amaçlıyor. Ne ki, bu silah geri tepebilir ve Erdoğan’ın karşısında eli güçlü aday Ekrem İmamoğlu’nu görebilirler.

Belediye başkanlarının cumhurbaşkanı adaylığına olumsuz bakan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ekrem İmamoğlu’nun yükselen yıldızı karşısında ne tavır alacağı belirsiz. Gazetelerin Ankara temsilcileriyle yaptığı görüşmede, “popstar değil, ülkeyi yönetecek cumhurbaşkanı seçeceğiz” sözleri İmamoğlu’na hala soğuk baktığının işaretiydi.

Lakin,  son tartışmalarla yıldızı giderek parlayan, siyasetin popstarı haline dönüşen Ekrem İmamoğlu, Millet İttifakı’nın diğer bileşenleri tarafından ortak cumhurbaşkanı adayı olarak ısrarla önerilirse CHP liderinin tavrı ne olur? İmamoğlu’nun Meral Akşener’den aldığı destekle içindeki adaylık coşkusunu kolaylıkla dindireceğini söylemek safdillik olur. Önümüzdeki günler sürpriz gelişmelere gebe.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar