Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Poşet devri kapandı

20 yy.’ın en büyük kirleticisi poşet nihayet hayatımızdan çıktı.

Kesin konuşuyorum, bir daha dönmemek üzere çıktı.

Sadece doğa dostları değil, doğa düşmanları da rahat bir nefes alabilir.

İp örgüsü fileler ellerimizde çarşı pazar dolaşır, ihtiyacınız olan sebze ve meyveleri kanserojen korkusu olmadan bu filelere doldurabilirsiniz.  

 ***

Petkim, petrokimya ürünlerinde TEKEL’di! 50’yi aşan ürünle (plastik, lastik, elyaf ) sanayine hammadde temin ediyordu. PETKİM ürünlerini almak için sanayiciler sıraya girerdi. Ürünlerin bazıları da sık sık karaborsaya düşerdi.  O günler çok gerilerde kaldı. Bir kamu kuruluşu olan PETKİM, 2008 yılında özelleşti.

***

Petkim olmasaydı, ülkemize poşet girmeyecek miydi?

Bu soruyu sormak bile abesle iştigal.

Naylon gömlekler, naylon gençler 1950’li yılların sonlarında Tabyabaşı kulvarında volta atarken görülmüştü.  Naylon gömlekler ütü istemez, yanar. Yakaları da sürekli kolalanmış gibi dururdu. Petkim ürünleri ise 1965 yılından sonra hayatımıza girdi, daha da çıkmadı.    

Yeniden kâğıt torbaya döner miyiz, bilemiyorum. En azından kağıt torbanın bir asaleti vardı.

***

Neden yılın ilk yazısı poşet?

Nedeni şu: Gazetesinin fiyatı yirmibeş kuruş arttı diye bırakan okuyucular var. Ayda yedi yüz 50 kuruş, yılda 90 lira demek. Tüketici 25 kuruş verdiği plastik poşeti ne yapacak, çöp!

 Ee çöpe de 25 kuruş verilmez.

Nitekim vermedim. Marketten aldığım iki kavanozu iki cebime, 4’lü kağıt havluyu da koltuğumun altına sokup evin yolunu tuttum.

***

Merak edenler için söylüyorum eve girince ilk işim, bir bez torbayı cebime soktum. Marketlere Benden zırnııık çalışmaz. Ola ki, tedariksiz markete girdim. Aldığım ürünleri kasiyer poşete koyacak hesaba 25 kuruş daha ekleyecek. Samimi itirafımdır, aldığım ürünü bırakır oradan çıkarım.

***

İlgili bakan ne dedi: Poşet kullanımında hedefi tutturduk: Poşet kullanımı yüzde 50 azaldı.

Benim tahminim, ilk şaşkınlık 50/50!

Zamanla filelerin sayısı artacak, poşet kullanımı  -Batı ülkelerindeki seviyesine- yüzde 17’ye düşecek!

***

Doğada plastik ürünlerinin bin yılda kaybolmadığını ısrarla gündemde tutma gayretinde olan çevreciler  -bana göre-  bir tokat yemiş oldu.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar