Ordu
DOLAR15.9532
EURO16.9051
ALTIN946.51
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Prof. Dr. Ateş Kara

Koca bir yılın büyük kısmını evine kapanarak geçirmiş biri olarak girdim yeni yıla. Oysa yeni yaşıma adım attığım gündü yılbaşı gecesi.

Yaşını başını almış biri olarak, ev hapsinde geçen o 1 yılın çok önemi vardı benim için. Ama yine de geçmişe ağıt yakmak yerine, çoğunuzun çok iyi tanıdığı bir insandan, bir doktordan bahsetmek istiyorum, yeni yılda ilk yazımda.

Adı, Ateş Kara. Çocuk doktoru olan Prof. Dr. Kara, aynı zamanda Bilim Kurulu Üyesi...

Koronavirüs salgınından bu yana konusunda uzman sayısız doktorlarla karşılaştık televizyon ekranlarında. Kimileri dikkat çekmek isteyen amatör gazeteci gibi, izleyenleri dehşete düşüren ürkütücü açıklamalar yaparken, kimileri ise sağduyulu, içten, samimi ve bilimsel açıklamalarıyla bizi bilgilendirip, su serptiler yüreklerimize.

Ne yazık ki bilimsellikten uzak, insanı panik ve endişeye sevk eden açıklamaların, kaç insanı dehşete düşürdüğünü, kaçının ruhsal rahatsızlıklarını tetiklediğini henüz bilemiyoruz ama ruhsal bir enkaz yarattığı da kesin.

Ancak Prof. Dr. Kara, ekrana her çıktığında farklı bir güven veriyor insana. Onu dinlerken, nedense, “Konuş Ateş Hoca konuş,” diyesim geliyor içimden.

Kibar, nazik, saygılı... Konusuna da hâkim, dünyadaki gelişmelere de. İnsanların ruh hallerini dikkate alarak yapıyor tüm açıklamalarını. Onları endişelendirmemek, korkutmamak için o yumuşak üslubuyla, büyük bir özenle seçtiği kelimelerle anlatıyor olan biteni.

Yıkıcı değil yapıcı, itici değil sevimli bir insan Ateş Kara. Konuk olduğu her programda hiçbir soruyu geçiştirmeden, ikna edici yanıtlar vermekle kalmıyor, moderatör ya da program konuklarının sözünü keserek yönelttiği kışkırtıcı sorulara bile kızıp öfkelenmeden, soğukkanlı ve sakin bir şekilde yanıt veriyor.

Kavga, gürültü, bağrış ve çağrışın eksik olmadığı açık oturumlardan bıkmış biri olarak, âdeta hiç gerilmeden büyük bir huzurla dinliyorum Ateş Hocayı.

Gerçi hakkını yemeyeyim, Fahrettin Koca da salgın sürecini iyi yönetti, hâlâ da yönetiyor ama benden yeni sağlık bakanı için isim isteseler, hiç düşünmeden Ateş Kara, derim.

Salgının bir karabasan gibi üzerimize çöktü bu günlerde, açıklamalarıyla bizi germeyen, korkutmayan, panikletmeyen, dehşete düşürmeyen bilim insanlarının ha o kadar çok hasretiz ki, bulduğumuzda adına köşe yazısı bile yazıyoruz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar