Ordu
DOLAR18.6472
EURO19.675
ALTIN1078.1
H. Naim GÜNEY

H. Naim GÜNEY

Mail: [email protected]

reader

Projeler  Hayata  Geçtikçe

Ordu için projeler hayata geçtikçe Ordu güzelleşecek.

Çöp tarihe karıştı 19 ilçede toplanan çöpün bertaraf edilmesiyle ilgili Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ihalenin Danıştay’daki inceleme süreci tamamlandı. İhaleyi kazanan Ünye Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş, içerisinde kalorifik değeri olan evsel atıklar, Atıklardan Türetilmiş Yakıt (ATY) haline getirilerek yakıt olarak kullanılacak.

Bu şekilde atıklar, bir taraftan bertaraf edilecek, diğer taraftan da çöp sorununa çevreci bir çözüm bulunacak.

Ordu’nun 25-30 yıllık çöp sorununu çözmek için nihai adımı atıldı. Yapılan ihale sonucunda 20 yıllık süre için ilimizin tamamından toplanan çöpün tonunu Ünye Çimento’ya 5 liradan satmak suretiyle bu tarihi sorun çözülecek.

19 ilçenin çöpünün tamamı Altınordu ile Ünye ve Fatsa arasında kurulacak tesislerde ayrıştırılacak. Bu iki tesiste ayrıştırdığımız çöpün Ünye Çimento’da yakıt olarak kullanılması sağlayacak. Çöpün yakım işlemleri için Ünye Çimento bünyesinde 8 ay içerisinde kurulması gereken sistemin 6 ayda tamamlanması için de gerekli girişimlerde bulunacak.

Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak böyle bir sistemin kurulması çok maliyetli ve karlı olmayan bir iş. Mevcut tesislerine ilave olarak yapılacak 25 milyonluk yatırımla Ordu’da çöpün bertaraf edilmesi ve temiz bir çevreye kavuşulması için özveriyle hareket eden OYAK Holding ve Ünye Çimento yöneticilerine teşekkür ediyoruz.

***

Ayrıca, Ordu için İran yolu dediğimiz  güzergâha  Umut Hastanesi yol kavşağına  Ankara’da olduğu  gibi dal bantlar yapılmalı trafik için rahatlatıcı projeler hayata geçmelidir.

Çevre yolu öncesi ek tedbirler  Ordu trafiği  için hayata  geçirilmesi gerekiyor.

***

Projeler  hayata  geçtikçe  kazanan  Ordu ekonomisi olacaktır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar