Ordu
DOLAR13.6545
EURO15.4854
ALTIN783.01
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

Provokatörler!

Bir önceki yazımda kızamık aşısından yola çıkarak, kimi manyakların ortaya bir yalana inanan paranoyaklar yüzünden dünyada kitlesel ölümler yaşandığını belirtmiştim. Tabii provokatörleri de unutmamak lazım. Bu yazımda biraz onlara değineyim.

Biliyorsunuz Çin’de görülmesinin ve hızla yayılmasının ardından koronavirüs dünyanın gündemine oturdu.

2.5 ay gibi kısa bir sürede hızla yayılan ve 40’ı aşkın ülkede üç bine yakın can alan bu virüs, sadece bizim değil dünyanın kâbusu oldu.

Çinli yetkililer, “Aşıyı bulduk. Testler sürüyor. Şubat sonuna kadar Çin’de hayat normale dönecek,” dese de pek inanan yok...

Binlerce kilometre uzaktayken bile bizleri tedirgin eden virüs, komşumuz İran’a da sıçrayıp 19 can alınca, endişemiz doğal olarak zirveye çıktı. En ufak bir haberde hop oturup, hop kalkıyoruz.

Ne yazık ki yaşadığımız her felakette ortaya çıkan provokatörler, koronavirüsle birlikte bir kez daha sahne aldılar. Yok halk daha da panikleyecekmiş, yok endişi daha da artacakmış, umurlarında bile değil.

Bir provokatör çıkmış, “Fotoyu gizli çektim. Burası Şişle Etfal Hastanesi’nin arka kapısı. Devlet Çin virüsünü bizden saklıyor,” demiş.

Bu o kadar salakça bir paylaşım yapmış ki, dikkatli bakan biri fotoğrafın Türkiye’de değil, Çin’de çekildiğini kolayca anlayabilir. Çünkü fotoğraftaki görevlilerin arkasındaki panolarda Türkçe değil, Çince yazılar var. Ama ya endişeye kapılıp dikkat etmemişse?

Bu provokatörler 41 canımızı yitirdiğimiz Elazığ depreminde de attıkları tweetlerle arama kurtarma ekiplerini yanlış yönlendirmeye çalışmadılar mı?

Hatta kimileri daha da ileriye gidip, “Hiç umurumda değil. Çoğu Kürt zaten. Yardım göndermeyin. Hepsi PKK’ya destek veriyor, şehitlerimizin kanı yerde kalmaz işte,” türü ırkçı paylaşımlar yamadılar mı?

Geçmişe kıyasla sayıları çok daha artmış da olsa, provokatörler dün vardı, bugün de var, yarın da olacak.

Önemli olan provokatörlerin sayısının artması değil, onların yalanlarına inanan ve paylaşanların sayısının çok daha hızlı çoğalması.

Biz bu tür paylaşımları, doğru olup olmadığını araştırmadan, sırf işimize geliyor diye paylaştıkça, provokatörler hızla çoğalacak. Artık daha fazla provokatör, daha fazla yalan üretecek. Yalan olan gerçeğe kıyasla 10 kat daha hızlı yayıldığı için, insanlık yalanlar içinde can çekişecek.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar