Ordu
DOLAR13.6393
EURO15.4811
ALTIN781.93
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Rakamlar yalan söylemez

Yıllar önce bir sanayici ile bir akademisyen arasında geçen öyle değildi/böyleydi tartışmasına noktayı koyan sözcük: “Beyefendi, ben; gazetelerin yazdığına değil; TÜİK’in rakamlarına bakarım.  Türkiye İstatistik Kurumu’nda bin çalışanın değerlendirmesine mi bakacağız, yoksa bir muhabirin yazdığına mı? Tabii ki bin kişinin değerlendirmesini önemli sayacağız.

***

O gün bugün farklı kulvarlarda tartışılan Türk lirasının karşısında ABD doları!

Döviz bürosuna gidip,  6 lira verip, 1 ABD doları alacağız! Rakamlar büyüdükçe, yani aldığımızla sattığımız eşitlenmedikçe sıkıntı var demektir. 

100 dolar, 600 lira!

 1 000 dolar, 6 000 lira! 

Şunu söylemeye çalışıyorum: TÜİK, Türkiye’nin GSYİMH sıralamasında en zengin illerle, en yoksul illeri sıraya koymuş. Bizi, yani ORDU İLİNİ, Gümüşhane ilinin bir üstüne. Zaten Gümüşhane’nin altındaki sırada il de yok. Üzüldüm. Neden Gümüşhane en altta, neden biz bir üstteyiz.

Sebebi var:  Gümüşhane 2015 yılında Yurtiçi Gayri Safi Milli Hasıladan 7,196 dolar alırken, biz, yani Ordu 6.930 dolar alıyormuşuz. İşte bu tersine dönmüş, TÜİK’in 2017 rakamlarına göre Gümüşhane 5,735 dolara, Ordu ili ise o kadar aşağı inmemiş 6, 930 dolarda kalmış.

Tabi bu genel değerlendirme içinde bir şeyi değiştirmiyor. Bakarsınız bir yıl sonra Ordu İli en az geliri olan il olur, Gümüşhane bir üste çıkar. Bunu tartışmak ayıp!

Bir başka ayıp İstanbul 17,827 dolarla, Türkiye ortalaması olan 10,602 dolardan 7 bin 125 dolar yukarıda olmasıdır.

***

İMDİ, eğri oturup doğru konuşalım.  Türkiye ortalaması 3 bin dolar olduğu dönemde de 1,500 doların altında idi ve OHAL, süper, süper teşviklerden yararlanıyordu. Giresun ilinin politikacıları, İktidarı zorluyordu. Ordu süper, süper teşviklerden yararlanıyor da biz neden yararlanamıyoruz!

Elimiz o gün de kalem tutuyordu ve ‘ayrıntı’ köşemde şunları yazıyordum: “Giresunlu politikacılar, Ordu fakir de biz değimliyiz” diyor. Fakirliği yarıştırmak, biz daha fakiriz falan demek o gün de ayıp, bugünde. Bu ayıptan kurtulmanın yolu var.

Yalnız; bugün söylemem pek doğru olmaz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar