Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Rakamların dili

Değerli okur:

TÜİK geçtiğimiz ayın enflasyonunu yüzde 5.46, yıllık 61.14 açıkladı.

Son yirmi yılın en yüksek enflasyonu.

Neyse!..

***

Bağımsız Enflasyon Araştırma Grubu ENAG ise, aynı sepeti aylık yüzde 11.93, yıllık yüzde 142.63 artış olarak açıkladı.

Sizin enflasyonunuz, bu iki değerlendirmenin hangisine yakınsa, lütfen onu işaretleyin!

***

Mart ayı ihracat rakamları (ben söylemiyorum o söylüyor) tüm 12 ayın en yükseği yüzde 19.8 artarak 22 milyar 708 milyon dolar, aynı ay ithalatımız ise yüzde 31 artışla 30 milyar 948 milyon dolar olmuş… 

Kimi silahşor, pardon kalemşor, sadece ihracatta zirve yaptığımızı yazarken, ithalattaki yüzde 31 artışı görmezden gelmiş!..

İşte; kişinin neye inanacağını şaşırtan tam da budur!

Geçelim…

***

2023 yılı s-o-n-r-a-s-ı enflasyon tamamen aşağı çekilecek… Aynı faizlerin, doların (!) aşağı çekilmesi gibi...

Bunu gerçekçi bulmayan “şom” ağızlılar var. 2023 sonrasına beklemeye ne gerek var! 20 yılda geldiğimiz nokta belli… 2024 yılında her şeyin güzel olacağına “gökten nur yağarsa”  ancak o zaman inanırım, diyenleri ne yapacağız?

***

Bankalardaki Kur Korunaklı Mevduat Hesabında 500 milyar mevduat var… Paralarını kur korumalı mevduata yatıranların ilk üç ayı doldu. Her gün mevduat sahiplerine ödemeler yapılmaya başlandı. Biliyorsunuz, bankanın yükümlülüğündeki faiz belli yüzde 12! Merkez Bankası’nın açıkladığı bu yüzde 12, mevduat sahibine bankanın üç ayın sonundaki ödeyeceği faiz. Mevduat sahibi parasını bankaya getirdiği zaman dolar kuru 12 TL idi, bugün 14 TL ise aradaki 2 dolarlık fark TL olarak hazineden karşılanacak. Hazine bilindiği gibi hepimizden vergilerle toplanan paraların tutulduğu yer. Kendisine ekonomist diyen siyasiler bunu faizden saymıyor NASS’a uygun görüyor,  bilim insanları ise bunu adı, adı konulmamış faizdir, diyor.

Neyse, biz vergisini verenler; yılın sonunda bankada parası olanların parasına ne kadar faiz ödeyeceğiz?

Üç aylık yüzde 27’yi bulduğuna göre, bu hesap üzerinden yıllık yüzde 93 gibi bir rakama ulaşılıyor.

Diyeceğim o ki; oh ne ala 1000 TL yuvarlana yuvarlana yıl sonunda 1930 TL olarak geri dönüyor.

Herkes, pardon en yakın komşum bile; götür dolarlarını, kur korumalı TL hesabına yatır, çalışmadan kazan… bundan daha güzel yol olabilir mi!?

***

Değerli Okur:

Geçmişten bir anı: Millet Sineması’nda hemen perdenin  - bize göre sağ duvarında- Ziraat Bankası’nın büyük boy boyama bir reklam panosu vardı.

İster istemez film seyretmeye gelenler o reklam panosunda yazılı “ Parasını Ziraat Bankası’na yatıran rahat eder” yazısını okurdu.

Bir gün, öyle bir gün hemen yanı başımdaki koltukta oturan bankacı dostuma: Bu reklâmı kaldırın, dedim. Niye, dedi! Baksanıza adam elini enseye koymuş yan gelip yatıyor… Bu çok çalışın, çok çalışın diyen kurucu babamıza haksızlık…

Sözün özü:

ABD’de de, Hollanda’da da yüksek enflasyon var demekle bizim hiper enflasyonu karıştırmayın, karşılaştırmayın…

Biz bize baka baka ka-ra-rı-yor-uz!

 

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar