Ordu
DOLAR15.5675
EURO16.2422
ALTIN900.53
Zati ÜRER

Zati ÜRER

Mail: [email protected]

reader

REİS OLABİLME, KALABİLME VE AYDIN SORUMLULUĞU

Türk halkı başarı simgesi olarak lakaplar verir. Örneğin paşa. Anlamı albay üstü yüksek rütbeli yani general demektir ama aklı üstün, ağırbaşlı, takdir edilen gibi manevi anlamları da yüklemiştir millet. Halk arasında çocukları övmek için çok paşa çocuk oldu beni oğlum sözünü çok duymaz mıyız? Atatürk’e seslenişler hep paşamdı. Merhum İnönü de Paşa lakaplıydı. Siyasî çekişmelere taraf oldu ve 2.Dünya Savaşı’nın da körüklediği yoksulluk yıllarımızda adaletli olamadı. 1978’de bir köylümden dinlemiştim memur, ağa, eşraf - halk ayrımcılığını: Bir gün köye gelmiş ağa. Busene hurmaları benim adamlarım toplayacak, size de pay verecekler demiş. Yaşlı anası çıkmış kapıya ve şöyle seslenmiş ağaya: Hayır ola Ağa! Şeker bulamaz oldun da köylünün hurmasına mı düştün yoksa, hükümetin kollamaz mı seni daha? Bu laf karşısında donakalmış ağa ve sessizce gitmiş. Anlatırken gözlerin yaşardığın görünce taployu şiirleştirip bu köşede de yayınladım. Açlık değildi halka dokunan, ayrımcılıktı. İsmet Paşalık bu yüzden bitti, İnönü İsmet oldu!             

Merhum Ecevit’e de bir yaşlı kadının karaoğlan yakıştırması kitlesel kabul görmüş, dağa taşa yazılmıştı. Ancak o da halk fedailiği tarihî anlamlı Karaoğlan lakabını halka bekleneni veremediği için kaybetti:1974’te ABD’ye rağmen Kıbrıs çıkarması cesareti gösterdi ama aynı yıl iyi niyetle çıkardığı af, devrimci şiddet yanlılarının ülkeye yayılarak     iç savaş noktasına gelmemize ve 12 Eylül darbesine yol açtı. Kendinden önce yılların mücadelesiyle en büyük iki belediyeyi almış, oyla birinci parti olmuş koalisyon eski ortağa Merhum Erbakan iktidarına beceremediniz gidin manşetleriatan medya ona yandaştı. Bir dönem sonra yerine geçti ama bu son iktidarında ihanetleri gördü de öldü.

O süreçte halkın dikkatini çekmiş İstanbul Belediye Reisi de tepki gündemindeydi. Millî Görüş ocağında da Hocayla olmuyor artık diye bölünme başlatılmıştı. Bukalemun operasyon muydu acaba? Düşünülesi değil mi? Ocağın içi ve dışındaki ağır topları, Erdemliler adalet ve kalkınma hareketiyle halkın yakıştırdığı Reis lakabı çevresinde toplandı. 2002’de iktidara geldiler. Alnı secdeye gelenler aldatmasıyla sızma yolu alıyordu ABD örgütü ya tam tutmadı hesap. Reis, 7 Şubat MİT krizi sırasında hiç yakamızdan düşmemiş bukalemunca faaliyetlerin son versiyonunu sezdi. İyi niyetle başlattığı açılım süreci tuzağını da tabi. Önceki iktidarların cüret edemediği ABD’nin bu sonuncu casusluk çorabını cesaretle sökmeye başladı. 15 Temmuz darbe girişimine kadar uzanan süreçte destanlar yaza yaza milletin adamı Reis lakabıyla 20 yıldır iktidar ama emperyalizm sarmalındaki mücadelesi sürüyor. Allah’ım kolaylık versin.

Ekonomik felaket, İnönü Devrindeki gibi kitlesel can yakıcı.Terör ve savunma sanayimize zorunlu bütçe varken halkı köy hayatına özendirmek gerekirdi. Oysa kentleşme yolunda büyük inşaat yatırımlarıyla devlet ayağı yorganından çıktı. Salgın da sanki kentleşmeye ceza gibi gelip enerji fiyatları da patladı. Dirayet ve cesareti tartışılmaz Reis, birçok isabetsizlikleri için nedamet getirerek milletin itimadını iyice kaybetti. İktidar sürecinde hep faize karşıydım, haklı çıktım, olmadı ve bu zor günlere geldik; nas var, artık ona uyacak ve kurtulacağıznedametiiseiçler acısı. Şimdiye kadar yok muydu nas? Kim hesap peşinde kim hasbî yol arkadaşı ölçemeden görevler verdi, rakibi oldular. Şimdiki arkadaşların hasbîliği kesin mi? Duydum ki bir belediye başkanı böyle lideriniz olsa Atatürk’ün heykelini yıkar yerine koyarsınız demiş.Benzer laf edip de can evinden vuracak sağ kolum dediği birinin en yakınında olmadığı ne malum?

20 yıllık Reislik, Merhum İnönü ve Ecevit lakaplarının bittiği gibi bitecek mi kalacak mı? Şimdi dert buysa sorum şu: Kurucu liderimizi 57 yaşında kaybettik ama Atatürk! Ona vefatından sonra da milletini yönetebiliyor diye hayranlık duyan devlet adamları var. Acaba çok uzun yaşasaydı hep cumhurbaşkanı kalmak mı, onursal danışman olmak mı isterdi? Ak Partinin kuruluş felsefesinde de üç dönem kuralı vardı ya kalktı, ayıp oldu. Milleti 20 yıl yönetmek büyük  onur ama kubbede bakî, hoş itibar. 3 dönem kuralı, kendi yerini de bir süre sonra Davutoğlu ataması gibi değil, tüm üyelerin hatta halkın oy çokluğuyla yeni lidere devredip ömrü oldukça onursal danışman olur da Reis kalır milletin gönül külliyesinde fikri vermişti. Oysa şimdiki ekonomik felaketi atlatacak destanı da yazamazsa ki bunun için yeterli zaman da yok, paşa ve karaoğlan lakapları gibi geçip gitme ihtimali yüksek! Kazandırdıkları unutulmayacak, millet nankölük etmez. Lakin siyaseti halka dayandırmak da milletin adamına nasip olsun isterdim doğrusu. Geç de değil.

7 yıldır halk algılarını ölçüyorum. STK ve kanaat önderleri feryat figan! Liderlerin teneke nutuklarından bıktık, çok zordayız; bizi dinleyerek hareket eden okumuşların güç birliği özlemi içindeyizdiyorlar. Halk bu noktada. Muhalif liderlerin sistem lafını da güvenilmez yetersizliklerine veriyor. Hangisi listeleri lider yapmaz diyor? Sorun sistem mi,  tepeden inmeci siyaset mi? Halk noter olmak istemiyor ki! Göz önündeki aydın ve kamuoyu araştırmacıları sürekli şu bu aday olmalı kısır tartışması içine düşmüş debeleniyorlar. Dünyaca ünlü sanatçımız Tarkan bile iktidar-muhalefet çekişme kaynağı yapıldı. Oysa eserini moral olsun diye dünyaya tanıtma etkinlikleri düzenleme fikrinde birleşmek gerekmez miydi? Körtaraf çekişmelerin casusluk zemini olma tehlikesi de var. Aydınsorumluluğu tarafının yanlışını doğrulama çabası değil, çiğnense de hakkı tutup kaldırmaktır. Siyasî güç edinince en iyi ben bilirim diyenlere karşı halkla bilimsel kalkınma yolunda yürümek isteyenlerin önünü açacak baskı gücü niye olamıyorsun ey Türk aydını?                                                            

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar