Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Rekolte

“Rekolte” sözcüğünün tam karşılığını TDK ve İlhan Ayverdi sözlüklerinde bulamadım. Tarımda bir yılda elde edilen toplam ürüne rekolte diyoruz, demekle yetinilmiş… Demek ki İtalyancası var, Türkçesi yok.

Her ne ise “Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Kongresi”, Dünya fındık rekoltesini açıklamış.  Beş fındıktan üçü bizde üretiliyor. Dünya rekoltesi 1 milyon 167 bin ton, Türkiye (2019 yılı) tahmini 815 bin ton… Bir yıl öncesine göre rekolte tahmininde yüzde 9 gibi ufak bir artış var. Gürgentepe’yi dolu vurdu, en çok fındık zarar gördü denilse de, bu rekolte tahmini değiştirecek kadar önemli sayılmamış.

Gürgentepeli üretici,  sahil kesimlerinde bahçeleri olan üreticiler kadar para kazanamayacağını, Fındık yoksa, başka alternatifler arasın diyerek de bu bahsi kapatamayız.  Prof. Dr. Oktay Güvemli, sahil kesimiyle, yüksek kesim fındık üretimi konusunda iki tespitini sürekli gündemde tutmaya çalışmıştır. 

Özetin özeti şöyle demiştir:

Sahildeki üreticiler bahçesine yüzde 25 masraf yapar, yüzde 75 kazanır. Oysa yüksek kesimlerde bunun tam tersi bir durum vardır. Yüzde 75 masraf yapar, yüzde 25 kazanır.”

Burada işaret edilen nokta “hava şartları”, 350 ilâ 700 metre yükseklik arasındaki fındık bahçeleri dondan daha çok etkilenmekte; üretici, ürettiğinin karşılığını tam da alamamaktadır.

***

Tarım tarım diyoruz, ama insanlar tarım dışında neden kalır; neden göç eder???

Topraktan yeteri kadar kazanamayınca, toprağını –hacetliğini- ailenin yaşlılarına bırakır, sanayisi gelişmiş illerin yolunu tutar. Kırsalda kalan nüfus için “şu kadar işsiz tanımı da yapılmaz- genelin içinde  “gizli” işsizlerdir onlar. 

Gizli işsiz, işsiz de sayılmıyor. Şu an 4 milyon700 binin üzerinde (Yüzde 14.7) kayıtlı-kuyutlu işsizimiz var. Bunların içinde EYT’liler,  iş aramayanlar  -üniversiteliler- yok. Onları da katarsanız… Yandım Allah!!!

***

Ey gidi Burhan Demirel; seni anmadan geçemeyeceğim… İş büyüttün Ankara’ya taşındın, Silahlı Kuvvetlerin alet/edevat ihalelerine girip, büyük işler yaptın. Ordu’ya geldiğinde, yakalandın dostlarına… yedin/içtin… Bir soru üzerine dedin ki; Ordu’da ekmek aslanın ağzındaydı;  Ankara’da ise karnında… Sok kolunu da al bakalım!!!

***

Dağıttık toparlayalım; fındık rekoltesi -tahmini de olsa- verilen rakamlar her seferinde üreticiyi şaşırmıştır. Bu doğru değil! Tüccar “yüksek rekolte, düşük fiyat” politikası uygulayacak… Eskilerin değimiyle, ürünü ucuza kapatacak!

Efendim, dünyanın ihtiyacı olan fındık şu kadar(!), fiyatı yüksek olursa, çikolatada fındık yerine fıstık kullanır.

Yani, dediğin fiyata satamazsın. Arz talep dengesi fındık için doğru bir tanımlama.. Arz az olursa, fiyat yüksek olur, arz fazla olursa fiyatı düşük olur, deniyordu. Şimdilerde bundan da vazgeçildi, sopa gösteriliyor: Alternatifi var. Çikolatasına fıstık koyar.

Bağırıp, çığırmak bir işe yıllardır yaramadı, önümüzdeki yıllarda da yaramayacak.

Yalnız, üreticilerin örgütlenip birlik kurma şansı her zaman olduğu gibi var. Örneğin Kivi Üreticileri Birliği, Yumurta Üreticileri Birliği… Patates, soğan, sarımsak Birliği vb.…  Aklınıza hangi ürün gelirse, onun üreticilerinin  “birlik” çatısı altında güçlerini birleştirmeleri lazım. 

***

Biz fındık üreticileri hep FİSKOBİRLİK gibi  -güdümlü birliklerin- üreticiyi koruyacağına inandırıldık. Oysa açın eski gazeteleri, karıştırın sayfalarını “arpalıklar” listesine bakın… Şu tanımlama da yanlış: “Devletin malı deniz, yemeyen domuz”! Bu, bugünden sonra tarafımızdan değiştirilmiştir:  “Üreticinin malı deniz, yemeyen domuz!”

Bunun başkaca bir izahı varsa, onu da bilmiyorum...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar