Ordu
DOLAR9.262
EURO10.7921
ALTIN526.39
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

RUS PAZARI NE ZAMAN KALDIRILACAK?

Altınordu ilçesinde trafiğin felç olmadığı yer kalmadı. İlkel ulaşım sistemleri ile hızla gelişen modern dünyaya ayak uyduramaması kentte trafik kaosunu tetikliyor. Kent tasarımı park önceliği yerine, binalara göre tasarlandığından dolayı yaşamanın sorun haline geldiği Ordu ilinde, vatandaşa saç baş yolduran kaldırım parkı ihlalleri insanları depresyon sınırlarına getirdi. Kontrol ve denetim yetersizliği sağlıklı yaşam sorununa tuz biber ekiyor. Özellikle iş yerlerinin kümelendiği caddelerde, ara sokaklarda, pazara yakın bölgelerde yayaların kullanımına tahsis edilen kaldırımlarda dehşet işgaller var. O berbat yerlerden biri de Sovyetler Birliği'nin çöküşüyle 1990'lı yıllarda kurulan Rus Pazarıdır. Özellikle Cuma günleri kurulan semt pazarı nedeniyle burası 'Rus salatası' gibi çok karışık.

            Pazar civarında taşıtlar için otopark olmaması plansız kentleşme 'yarasını' sivri uçlu çatal gibi gözümüze sokuyor! İşlek caddede duyarsız sürücüler yoğunlaşan trafik işkencesini iki katına çıkararak hayatımızdan çalmayı sürdürüyor. Her Cuma aynı rezalet aralık vermeden, artarak ve tüm hızıyla devam ediyor. Yayalar araçlardan kaçma ve güvenli yürüme gibi çeşitli sebeplerden dolayı cambazlık yaparak ayakta kalmaya çalışıyor. Çünkü burada 'orman kanunları' geçerli. Geleneksel otopark çözümü 'bedava bulduğun her yere park et' anlayışına dönüşmüştür. Ne yazık ki bu çarpık anlayışı geride bırakacak modern park yapılanmasına yönelik bir gayret de hiç görünmüyor. Hal böyle olunca bölgedeki hızlı ve orantısız insan seli mahalleyi 'çadır sirkine' çeviriyor. Özellikle kaldırımlara yığılan araçlar yayaların sağlıklı yürüme imkanlarını ortadan kaldırıyor. Normalde gelişmiş ülkelerde bu ihlallere resmi makamlar müdahale ederler. Ama bizde ortalıkta bu işe el atacak ne trafik memuru ne de zabıta var. Siz istediğiniz kadar cep telefonlarına trafik ile ilgili çeşitli mesajlar gönderin. Hiçbir değeri yok.

            Artık kaldırımların saygısız araç sürücülerine mi yoksa yayalara mı ait olduğunun netleşmesi gerekiyor. Düzgün, temiz bir şehir hayatı başıboşluğu affetmez. Yaya ve araç trafiğini zorlaştıran Rus pazarının kaldırılması bölgedeki yoğunluğun içimizi yağmalayan boğuculuğuna 'aydınlık bir nefes' aldıracaktır. Bugün hala Ordu dendiğinde insanın aklına düzgün yapılanma, ferah sokaklar, geniş caddeler, güzel parkları gelmiyor. Bu sahaya Ordulular için bir tarif ve ilgi merkezine dönüşecek, kentin kimliğini yansıtacak simge bir park veya otopark yapılabilir. Daha fazla binaya değil, yeşilin rahatlatıcı, stres azaltıcı, doyumsuz enerji depolayan park projelerine ihtiyaç var. Yaprak hışırtılarının kuş seslerine karıştığı bir kanepede otururken bir kediye simit uzatmak, gezintiye çıkan bir köpeği okşamaktan daha fazla insanı ne dinlendirebilir?

            Bir dünya gezgini ve Ordulu olarak açık ve net ifade ediyorum. Ordu'dan marka şehir falan olmaz. Karışık çerez tabağı gibi düzensiz Ordu'nun tartışılacak devasa ölçekte eksiklikleri ve çirkin bir trafiği var. Bütün mesele bu... Ordu’nun ne kadar 'büyük' şehir olduğu, sağlıksız ve güvensiz trafiğinden anlaşılabilir. İdeal bir şehirde mi yaşıyorsunuz? Bu yazıyı okuyup varın siz karar verin...                                                 

      


 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar