Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

RUS PAZARI PARK OLSUN

Geçmişe meydan okuyan Rus pazarı, doksanlı yılların başında Sovyetlerin dağılmasıyla kapıları açıldı. Ülkelerinde fakirlikle mücadele eden Ruslar, Karadeniz’e akın ettiler. Bavullarını dolduran insanlar, yüklendikleri eşyaları, ellerinde ne var ne yoksa satmaya başladılar. Evlerindeki muslukları, kapılarının kollarını bile söküp pazara getiriyordu. Bavul ticaretinin zirve yaptığı yıllardı. Oyuncaktan, mutfak eşyalarına kadar hemen her şey vardı. Üniformasıyla beraber madalyasını da satan askerlere bile rastlanıyordu. Tezgâha düşen ürünler kapış kapış gidiyordu. Çevre illerden gelen misafirlerin mutlaka götürüldüğü Rus pazarından biri de Ordu'da kurulmuştu. Masal bitti. Artık o ihtişamlı günler çok geride kalmıştı.

Şehir tasarımı park öncelikli değil, binalara göre tasarlanmış Ordu'nun kent merkezindeki yeşili oldukça az. Dolayısıyla Rus pazarı mevkiindeki yedi bin metrekarelik alanın parka çevrilmesi çevresel refahı geliştirmeyi amaçlayan bir kalkınma projesine dönüşebilir. Orantısız göç, çarpık yapılaşma, gürültü kirliliği ve can sıkıcı trafik gibi nedenlerden dolayı yaşamanın sorun haline geldiği Akyazı mahallesinde, 'insan konservesi' apartmanlar, yeşile hasret mekânlar oluşturdu. Trafiğin içimizi yağmalayan boğuculuğu, üst üste istiflenmiş betonların iticiliğini öne çıkaran mahallede tarif ve ilgi merkezine dönüşebilecek, şehre rengini, desenini veren 'aydınlık bir nefesten' mahrumuz.

Şehrimizin çoğu modern kriterler açısından emsallerinden çok geride kaldığını anlatmaya gerek yok. Yaprak hışırtıları kuş seslerine karışmıyor buralarda. Kanepede otururken bir kediye simit uzatmak, gezintiye çıkan bir köpeğin başını okşamak, bir fındığın peşinde koşan sincabı izlemekten daha fazla insanı ne dinlendirebilir? Binalar, asfalt ve betonla kaplı alanlar güneş ışığını emdiğinden, bitki örtüsü terleme ve buharlaşma yoluyla havayı serinleticidir. O nedenle çarşı sahasına inşa edilecek cazip park projesi, Ordu'nun “Marka” yolculuğunda öne geçmesine yönelik değerli ivme kazandırabilir.

Vatandaşlar ağaçların birbirine karışmış gür dallarının arasından süzülüp gelen Güneşle birlikte her sabah hareket ve spor imkânına kavuşacak, sevdikleriyle birlikte hoşça vakit geçirecek. Hep aynı neşeyle uyanacak, mutlu ve hafif!

Ordu’nun ne kadar 'büyük' şehir olduğu, ne kadar insanı alanlara sığdırabildiği parklarından anlaşılabilir. İdeal bir şehirde mi yaşıyorsunuz? Bu yazıyı okuyup siz karar verin…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar