Ordu
DOLAR15.5457
EURO16.2226
ALTIN907.91
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

RUS PAZARINA OTOPARK YAPILSIN

Altınordu ilçesindeki trafiğin Hindistan’dan hiçbir farkı yok. Ordu’nun ilkel ulaşım sistemleri ile hızla gelişen modern dünyaya ayak uyduramaması trafik kaosunu tetikliyor. Kent tasarımı park önceliği yerine, binalara göre tasarlandığından dolayı hayatın sorun haline geldiği bu ilde, vatandaşa saç baş yolduran kaldırım parkı ihlalleri insanları depresyon sınırlarına getirdi. Görevlilerin kontrol ve denetim yetersizliği sağlıklı yaşam sorununa tuz biber ekiyor. Trafiğin iflas ettiği, ‘’çadır sirkine’’ döndüğü yerlerin başında Rus Pazarı gelmektedir. Bilhassa Cuma günleri kurulan semt pazarı nedeniyle burası 'Rus salatası' gibi çok karışık. Pazar civarında taşıtlar için otopark olmaması plansız kentleşme 'yarasını' sivri uçlu çatal gibi gözümüze sokuyor! İşlek caddede duyarsız sürücüler yoğunlaşan trafik işkencesini iki katına çıkararak hayatımızdan çalmayı sürdürüyor. Her Cuma aynı rezalet aralık vermeden, artarak ve tüm hızıyla devam ediyor. Yayalar araçlardan kaçma ve güvenli yürüme gibi çeşitli sebeplerden dolayı cambazlık yaparak ayakta kalmaya çalışıyor. Çünkü burada ‘’orman kanunları’’ geçerli. Geleneksel otopark çözümü ‘’bedava bulduğun her yere park et’’ anlayışına dönüşmüştür.

Artık kaldırımların saygısız araç sürücülerine mi yoksa yayalara mı ait olduğunun netleşmesi gerekiyor. Düzgün, temiz bir şehir hayatı başıboşluğu affetmez. Yaya ve araç trafiğini zorlaştıran Rus pazarının kaldırılması ve otopark yapılması bölgedeki araçtan kaynaklı yoğunluğu düşürecektir. Dünyanın hiçbir yerinde trafiği felç olmuş bir yerden turizm kenti olmaz. Yarım yamalak da olsa turizm çabalarının boşa gitmemesi için insansız araç parkı sistemine geçilmelidir. Yoksa zinciri atan bisikletin boşa dönen pedalı gibi turist bekle dur! Halen aktif olarak uygulanan Afrika usulü ilkel otopark işletmeciliği terk edilip yerine insansız araç parkı sistemi tercih edildiğinde çözüme bir adım yaklaşılmış olacaktır. Olumsuz hava şartlarından etkilenmeyen araçlar mekanik sistem tarafından sürücüsüz park edildiğinden güvenlik artacak, yakıt tüketimi ve eleman adedi azalacaktır. Çizik, sürtünme, tampon kırılması benzeri hasar riskleri de ortadan kalkacaktır.

Büyükşehir Belediyesi kontrolsüz artan araç sayısının, ulaşım ağını sarmaşığa çevirdiği Akyazı semtinde, havalandırma, aydınlatma, kart okuma, ücret tahsili gibi konularda alternatif hizmet sunumuyla öne çıkan otomatik otopark için bir an evvel kollarını sıvamalıdır. Zira kaldırım işgalinde son evreye geçildi! Otomatik otoparkın sağladığı değerli avantajlardan biri de park alanının geniş tutulmasına gerek kalmadan otomobiller biri diğerinin üst hücresinde, kumanda paneli yardımıyla raflarda park edilebilmesidir. Demedi demeyin; otopark işineçözüm bulanmazsa, gün geçtikçe kalabalıklaşan bu bölgenin yolları pek yakında ‘’tımarhaneye’’ dönüşecek! Sağlık ve huzur deyince ötesini aramayın… Mutlu olun, mutlu kalın efendim!

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar