Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Rüsumat No: 4

80’li yılların değişmez gündemiydi küreselleşme. Küreselleşmeyle yatıyor, küreselleşmeyle kalkıyorduk.

Güya dünya hızla küreselleşecek, ulus devletler önemini yitirecek, sınırlar kalkacak, koca dünya bir köy haline gelecek, yoksul ülkelerin zenginleştiği daha adil bir dünyada yaşayacaktık.

Dünya hızla küreselleşti ama beklenen olmadı. Zengin daha zenginleşirken, yoksulluk arttı. Ulus devletler ise, ortadan kalkmak bir yana daha da öne çıktılar.

Küreselleşme rüzgârı yerel olanı süpürecek yerde, yerel olan direndi. Artık yerel olanın daha fazla güçlendiği, çeşitlendiği, önem kazandığı bir süreçten geçiyoruz.

Bugün yerellik, ulus düzeyinde değil, kent ve kasaba düzeyinde de hızla gelişiyor...

Fehmi Abim (Fehmi Turgay) üç yıl önce, “Yalçın, Rüsumat No: 4 gemisini biliyor musun?” diye sorduğunda, şaşırmış ve hiç duymadığımı söylemiştim.

O, uzun uzun anlatınca geçmiş tarihe doğru duygu dolu bir yolculuk yapmıştım...

Geçtiğimiz yıl Osman Turgay ve Zeki Özel’in girişimiyle Rüsumat No:4’ün anma toplantısı yapıldı.

Bir avuç insan tarihine sahip çıkmış, İstiklal Savaşı döneminde yerel kahramanların yazdığı destanı daha geniş kitlelere ulaştırmak için öncülük yapmışlardı.

Geçtiğimiz yıl onlarca kişiyle sınırlı kalan bu anma toplantısı, bu yıl 19 Ağustos günü yüzlerce Ordulunun bir araya gelmesiyle farklı bir boyut kazandı.

Rüsumat No: 4 gemisinin öyküsü ve Kurtuluş mücadelesine verdiği katkı, düzenlenen bir panelle konunun uzmanlarınca anlatıldı.

Akşam ise sıra türkülerle, şarkılarla, halk oyunlarıyla Rüsumat No: 4’ü anma toplantısına gelmişti.

Yüzlerce insanın katıldığı anma gecesinde salon tıklım tıklımdı...

Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Kültür Müdürlüğü’nün de Ordu’nun tarihine sahip çıkmasıyla bir yıl gibi kısa sürede etkinliğe katılan insanları sayısı 10’lardan 100’lere ulaşmakla kalmadı, Rüsumat No: 4’ün öyküsü ve Keçiköylü Hamdi’nin kahramanlığı hafızalara kazındı...

Yerel olanın tarihiyle, kültürüyle, sanatıyla, edebiyatıyla öne çıkmaya başladığı bu yeni süreçte Ordulular olarak, tarihin tozlu raflarında çürümeye terk edilmiş daha nice kahramanlık öyküsünü su yüzüne çıkarabiliriz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar