Ordu
DOLAR18.8449
EURO20.2308
ALTIN1134.3
Zeki Mesut ÖZEL

Zeki Mesut ÖZEL

Mail: [email protected]

RÜSUMAT’IN 100. YILINDA RUS KIZIL ORDU KOROSU’NU ORDU’DA GÖRMEK  

Geçtiğimiz haftalarda ORDUSİAD’ın aylık rutin yemeğinde Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Hilmi Güler ile tesadüfen aynı masada karşılıklı oturma fırsatım oldu. Başkan Güler’e, “Başkanım Kent Konseyi Üyesiyim. Önümüzdeki yıla ertelediğimiz Rüsumat etkinliğinin 100. yılını 19 Ağustos’ta Rus Kızıl Ordu Korosu ile kutlayalım. Bunun için Ankara’ya gidip Haluk Levent ile görüşebilirim. Ne dersiniz uygun görür müsünüz?” diye sordum.  Başkan Güler soruma,  “Haluk Levent benim de arkadaşım, selamımı söyle görüş konuş. Ordu’da Kızıl Ordu Korosu’nu Haluk Levent ile getirelim.” dedi. Başkanın bu söylemi beni son derece mutlu etti. Benim de büyük bir hayalimdi Kızıl Ordu Korosu’nu Ordu’ya getirmek, Ordu’da dinlemek.

Yemekten sonra bizim Prof. Dr. Çağatay Öztürk’ü aradım. “Çağatay Haluk Levent ile Ankara’da görüşmem gerekiyor. Haluk Levent’i ve Kızıl Ordu Korusunu Rüsumat etkinliği için Ordu’ya getirmeyi düşünüyoruz. Bana yardımcı olur musun?” dedim.  “Tabi ağabey ben Haluk Levent ile görüşeyim sana dönerim.” dedi. Kısa bir süre sonra da Çağatay, “ Tamam ağabey sen yarın Ankara’ya git Haluk Levent ile görüşmeni ayarladım. Seni kabul edecek. Konser için de bilet alma benim misafirimsin.” dedi.

Konser için gece saat 04:00’te kalktım 05:00’te hava alanında oldum 06:00’da Ankara’ya uçtum. Akşam, Ankara Ticaret Odası (ATO)’nın kongre salonunda Haluk Levent ile konser öncesi çok kısa bir görüşme fırsatım oldu. Haluk Levent’e Rüsumat’ı anlatmaya çalıştım.  Kurtuluş Savaşı’nda silahlarımızı Ruslardan aldığımızı, Rus Kızıl Ordu Korosunun da Rüsumat etkinliğine ayrı anlam katacağını söyledim. Tabi bu arada başkan Mehmet Hilmi Gülerin de selamlarını ilettim. “Bu organizasyonu Ordu Büyükşehir Belediyesi düzenleyecek.” dedim. Haluk Levent beni dinledikten sonra aynen şunu söyledi; Çok zor, imkansız demiyorum ama zor bir organizasyon. Tek şansımız önümüzde uzunca bir zaman var. Görüşelim, konuşalım, tartışalım, olabilir. Haluk Levent ve Rus Kızıl Ordu Korosu’nun bazı üyeleriyle kuliste hatıra fotoğrafı çektirdim. Sonrasında konseri izlemek için salona geçtim. ATO’nun 2500-3000 kişilik kongre solonu tamamen doluydu. İzleyenlerin coşkusu anlatılacak gibi değildi. Haluk Levent’in Türkçe parçalarını Kızıl Ordu Korosu’yla beraber çalıp söylemesinin başka tadı ve anlamı vardı… Konser sonrası hemen bir taksiye atlayarak havaalanına gittim gece 24:00 uçağına bindim. Saat 01:00 gibi Ordu’ya indim saat 01:30-02:00 gibi de eve dönebildim.

Önceki gün Fransa’dan yeni dönen Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Hilmi Güler’e Ankara’daki görüşmelerimden bahsettim ve fotoğrafları Whatsapp’tan kendisine gönderdim. Sonrasında telefon görüşmemizde kendisine şunları söyledim: Başkanım ben Ankara’da Haluk Levent ile ön güreşme yaptım şimdi kendisi Ordu’da. Ev sahibi olarak sizin görüşmeniz uygun olur. Haluk Levent’in Ordu’da olması büyük bir şans. Başkan Güler de “Ben Haluk Levent ile bu işi görüşeceğim.” dedi. Sonrasında ne olduğunu ben de bilemiyorum.

Umarım Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Hilmi Güler Rus Kızıl Ordu Korosu’nu önümüzdeki 19 Ağustos’ta Rüsumat etkinliğine getirmek için Haluk Levent ile görüşmüştür. Bir şehir kültürel sanatsal etkinliklerle tanıtılır ve anlatılır. Şimdi önümüzde uzunca bir zaman var. Ayrıca Orduluların çok sevdiği Haluk Levent var yanımızda ve işin içinde. 100. yılın lokomotif etkinliği Rus Kızıl Ordu Korosu olmalı. Biz bunu gerçekleştirirsek ulusal değil uluslararası bir etkinliğe imza atmış oluruz. Herkesin yaptığı değil birçok şehrin yapamadığını yapmak önemli olan.

Şimdi şehir silkelenip kendine gelmeli. Ordu’nun il oluşunun ve Rüsumat destanının 100. yılı. Önemli bir tarihi dönüşüm. Bu 100. yılı tanıtım fırsatına dönüştürmeliyiz. Valim, Büyükşehir ile ilçe belediye başkanları, kent konseyleri ve sivil toplum kuruluşları bir araya getirilmeli. 100. yılı nasıl kutlarızı çalışmalıyız? Ordu kabuğunu kırmalı artık. Yüzüncü yılda kıskanılacak bir organizasyon yapmalıyız. Bir an önce başlanmalı çalışmaya. 19 Ağustos 2022’de Rüsumat etkinliğinde Haluk Levent ve Rus Kızıl Ordu Korosu’nu Ordu’da görmek ve dinlemek dileğiyle… 

ZEKİ MESUT ÖZEL

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar