VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR18.095
EURO18.1977
ALTIN1015.3
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

RUSYA UKRAYNA SAVAŞI KAPIDA MI?

       Kiev; 882-1132 yılları arasında hüküm süren, Beyaz Rusya, Rusya ve Ukrayna'nın atası sayılan Kiev Knyezliği'nin (Kievskaya Rus) başkentiydi. 12. ve 13. yüzyıllarda Kiev Rusyasının dağılarak bağımsız prenslikler haline gelmesiyle, bugünkü Ukrayna'nın toprakları Moskova ve Belarus'un hakimiyeti altına girdi. Hem Rus hem Ukrayna milliyetçileri bu devletin kendilerine ait olduğunu öne sürüyor. Her iki ulusun çoğu aynı dili konuşuyor, aynı kültüre, dini inanca, ortak tarihsel geçmişe sahipler. Ancak bu iki halk, son yıllarda giderek dozu artan siyasi gerilimin gölgesinde giderek birbirlerinden daha fazla uzaklaşıyor.

            Uzun zamandır gergin olan taraflar arasında cephe hattı kızışmaya başladı. Olağanüstü gelişmeler yaşanıyor. Rusya'nın, Ukrayna sınırına büyük bir askeri yığınak yapması, Rus tanklarının Ukrayna'ya doğru ilerlemesi dünya gündeminde ilk sıralara yerleşti. Ukrayna, Rusya ile bölge üzerinde egemenlik kurmak isteyen sömürgeci Batı arasında plastik bir oyuncak gibi duruyor. Bu ne manaya geliyor? Batı, Ukrayna provokasyonu nedeniyle bölge devletleri üzerinde bir baskı aracı olarak da kullanmayı planlıyor. Küçük ülkeler boylarından büyük bütçeler harcayarak, Rusya korkusuyla silahlandırılıyor. Ukrayna üzerindeki kirli emellerinden vazgeçmeyen Almanya ve Fransa çakalları ülkenin toprak bütünlüğü bozulmasıyla hisse kapma peşindeler. Eğer savaş başlarsa paylaşım mücadelesi giderek sertleşeceğe benziyor. 

 

            İlginç olan şu? Emperyalist Batı'nın dolmuşuna binen Ukrayna kuyruğunu dik tutuyor. Bunun birkaç sebebi var. İlki Azerbaycan'ın Karabağ işgaline son vermesi, Ukrayna'yı işgal edilen topraklarını kurtarma noktasında cesaretlendirici bir gelişme oldu. Karabağ bir emsal ama denklemdeki pozisyonlar eşit değil. İkincisi ABD ve AB'nin Ukrayna'ya destek sözü vermesidir. Türkiye bu sancılı süreci çok yakından takip ediyor. Dengeleri itinayla gözetiyor. Çünkü biliyor ki, bölgedeki hassas terazi bozulursa, gerilimin ortasında kendisi kalacak. Eğer Ukrayna işgal ve ilhak altındaki bölgeleri kurtarma girişimi başlatırsa, bu kedinin ayıya kafa tutmasına benzer!

Bu durumda Ukrayna, emsalsiz bir yıkıma uğrar ve karpuz gibi ortadan ikiye bölünür. Moskova'nın, bu hamleye sert cevabı hem Washington hem de Kiev'in aklını başından alabilir! Çünkü Rusya buna mecbur. Eğer Ukrayna; Rusya'nın etki alanından çıkarsa, bu Rusya için felaket anlamı taşır. 

 

            Savaş çıkar mı? Muhtemel savaşın uzun süreceğine ihtimal vermiyorum. Çünkü Ukrayna'da Avrupalı pek çok ülkenin ve firmanın ticari bağları ve derin menfaatleri var.

Rusya, ilerleyen süreçte pazarlık için masaya yeni kart koyabilir. Bu şu olabilir. Donbas bölgesini Ukrayna'ya bırakıp, Ukrayna'nın Kırım üzerinde haklarından vazgeçmesini talep edebilir. Sonuç; Karadeniz’de hızla tırmanan gerilim iki ülkenin savaşa girmesinin yakın olduğu endişelerini de beraberinde getiriyor. Washington, Ukrayna üzerinden Ankara ve Moskova'ya açık mesaj veriyor. Türkiye mutlaka pozisyon almalı. 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar