Ordu
DOLAR15.9621
EURO16.9176
ALTIN948.37
Şinasi KARA

Şinasi KARA

Mail: [email protected]

reader

S 400 LER VE AMERİKA

2017 yılında, Rusya ile S 400 konusunda anlaşma yapılınca, Amerika pek memnun olmadı. Önce tehdit ettiler. Tehdidin başına ekonomik tedbirler geliyordu. Halk Bankasına ceza uygulamaya cesaret edemediler. Böyle bir uygulama, Türkiye’yi dolar sisteminden uzaklaştırma riski vardı.

2018 yılında, bilinçli bir şekilde, para ve sermaye piyasalarını kullanarak, sermaye çıkış yöntemi ile kurları yükselttiler. Bu amaçla, sermaye ve tahvil piyasasını kullandılar. Borsa İstanbul endeksi 120 binden 80 binli seviyelere düştü. Büyük zarar ettiler. Zira borsaya kota hisse senetlerinin yüzde 70'i yabancılara ait idi.

Tahvil piyasasında ise zararları daha büyük oldu. 2.5-3 liradan dolar bozdurup, yüzde 12 faiz ile satın aldıkları devlet tahvillerini, yüzde 19-24 faiz ile bozdurup, 5-7 liradan dolar satın aldılar. Getirdikleri finans kapitalin yüzde 60'ını zarar yazdılar.

Kendileri zarar etmekle kalmadı, Türk Ekonomisine de zarar verdiler. Amaçlarını saklamadılar. ''S 400’lerden vazgeçin, yoksa ekonominizi daha da kötü duruma sokacağız'' tehdidinde bulundular.

Her şeyden önce güvenlik prensibi, galip geldi. Türkiye ekonomik büyüme kaybına rağmen, taviz vermedi.

Benzer uygulamayı, 1970 li yıllarda da yapmışlardı. Rahmetli Demirel, Merkez Bankasını Rothschild Ailesinin elinden alınca, tehditler devam etmiş. 1977 yılında ülke 25 cente muhtaç duruma düşürülmüş idi. Yetmedi ülkeyi kaosa sürüklediler. Ama başarılı olamadılar.

Türkiye, başka ülkelere benzemiyor. Karar verildiğinde, kesinlikle taviz verilmiyor. Nitekim, S 400’ler için uygulanan ekonomik baskılar sonuç vermedi. Durum tespiti yapan şer güçler, ikinci tehdidi yapmakta beis görmediler.

Suriye’nin Kuzeyindeki güvenlik sorununu derinleştirme tehdidi yetmedi. Bu kez Doğu Akdeniz'de yeni bir cephe yarattılar. Sanki yeni bulunmuş gibi, Akdeniz’in Doğusunda doğal gazı sorun haline getirdiler. Donanma gönderdiler. Yunanistan’a ve Bulgaristan’a silah yığınağı yaptılar. Sonuç alamadılar. Türkiye, S 400’leri satın almakta kararlı olduğunu dünyaya ilan etti.

S 400’leri almakta KARARLI siyaset uygulayan Türkiye, füze savunma sistemini ülkesine konuşlandırıyor. Batı, samimi olmayan politikaların sonuçlarına katlanıyor.

Türkiye NATO Sistemi dışında, yeni bir savunma düzeni kuruyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar