Ordu
DOLAR15.883
EURO16.7709
ALTIN936.52
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Sağlık Bakanının dikkatine!

17. Yüzyıla kadar gidiyor dünyada organ naklinin başlangıcı. Modern organ nakli ise 1802 yılına dek uzanıyor… İnsan üzerinde ilk organ nakli 1916’da yapılsa da, hayvan organları kullanıldığı için başarısız olmuş bu deneme.

İlk başarılı böbrek nakli ise, 1954 yılında Şikago’da, Joseph Murray tarafından yapılmış. 8 yıl sonra böbrek yetmezliğinden değil, kalp krizinden ölmüş nakil yapılan hasta.

Türkiye'de ise ilk başarılı organ nakli, 1975 yılında Prof. Dr. Mehmet Haberal tarafından gerçekleştirilmiş. Annesinin böbreği nakledilen 14 yaşındaki Bahtiyar Çalışkan, 5 yıl sonra yine böbrek yetmezliğinden kaybetmiş hayatını.

Bazı eksiklikler olsa da Türkiye’de de organ nakli konusunda başarılı sınavlar veriyor doktorlar. Sadece 2021 yılının ilk on ayında, tam 4 bin 5 organ nakli gerçekleştirilmiş. Bunun yüzde 70’ini ise böbrek nakilleri oluşturuyor.

Bugün 33 bin 3 kişi, son on yılda yapılan böbrek nakli sayesinde tutunuyor hayata. Bunlardan biri de İstanbul’da yaşayan arkadaşım ve kadim dostum Hasan Hayri Alkan. O da üç yıl önce kız kardeşinin verdiği böbrekle sürdürüyor yaşamını.

Yaptırdığı Covit 19 testi pozitif çıkınca hayli kaygılanmıştım. Çünkü yaşamı boyunca vücudunun bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanmak zorundaydı Hasan. Bedeni hastalıklara karşı dirençsiz olduğu için, onda büyük tehlikeler yaratabilirdi virüs. Zaten doktoruyla görüşmüş, o da testi negatif çıkana dek bağışıklık sistemini düşüren Cellcept adlı ilacı kesmesini istemişti.

13 Ocak’tan sonra daha sık görüştüm kendini evinde karantinaya alan Hasan’la. Nasıl olsa onun da zamanı boldu, benim de. Ancak son görüşmemizde iyi değildi sesi. Nedenini, sorunca anlattı:

Karantina süresi dolunca test yaptırmak için, gündüzleri kalabalık olur diye, gece geç saatte eşiyle birlikte gitmiş Sancaktepe İlhan Varank Devlet Hastanesi’ne. Test için geldiğini söylediğinde, 7 günlük karantina süresini doldurduğu için test yaptırmasına gerek olmadığını belirtmiş nöbetçi doktor.

O da kendisinin nakilli olduğunu, Covit’e yakalanınca doktoruyla görüştüğünü, onun da testi negatif çıkana kadar Cellcept adlı bağışıklık sistemini düşüren ilacı kullanmamasını söylediğini belirtmiş. Bu ilacı yeniden kullanabilmesi için mutlaka test yaptırmak zorunda olduğunu da anlatmış doktora.

Buna rağmen Bakanlığın talimatı olduğunu, test yapamayacağını belirtmiş doktor! Hastaneden çaresiz ayrılmış, ama ne yapacağını şaşırmış Hasan! İlacını yeniden kullanmaya başlayabilmesi için test yaptırması ve sonucun negatif olduğunu öğrenmesi şart, ama test yapmıyorlar başvurduğu hastanede!..

Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’ya soralım o zaman; sizce ne yapması gerekiyor Hasan Hayri Alkan ve onun durumunda olan binlerce nakillinin? Bir öneriniz vardır sanırım.

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar