Ordu
DOLAR18.6454
EURO19.5048
ALTIN1061.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Sağlık hizmetinden yoksunlar…

Genel Sağlık Sigortası (GSS)  prim borcunu ödeyemeyen milyonlarca kişi yılbaşından bu yana sağlık hizmetinden yoksun.

30 Ağustos 2020’den sonra eylül, ekim, kasım ve aralık aylarına ilişkin GSS primini yatıramayan, 60 günden fazla birikmiş prim borcu olan 4 milyon yurttaş yeni Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayınlanmadığından ötürü 1 Ocak’tan bu yana kamu ve özel sağlık kuruluşlarından hizmet alamıyor, kapıdan dönüyor.

Önceden hayata geçirilen düzenleme ile 30 Ağustos’a dek GSS prim borcu olanların borçları otomatik olarak yapılandırıldı ve 30 Nisan 2021’e kadar sağlık hizmetinden yararlanma olanağı getirildi. Ne var ki, 30 Ağustos 2020’den sonra borcu olanlar kapsam dışı kaldı, yılbaşından bu yana da aileleri ile birlikte temel hak olan sağlık hizmetinden yararlanamıyorlar.

Oysa geçen yılın başında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ve salgından ötürü borcu olan tüm yurttaşlara sağlık hizmeti sunulmuştu. Hiçbir geliri olmayan 1 Ocak’tan itibaren 88.29 liradan 107.32 liraya yükselen GSS primini ödemekte zorlanan yoksul ve dar gelirli vatandaş hastane kapılarından dönmemek için yeni Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin yayınlanmasını dört gözle bekliyor.

İşi ve geliri olmayan, Halk Ekmek, ucuz sebze meyve kuyruğunda saatler geçiren dar ve sabit gelirli kitleye bir darbe de hastane kapılarının kapanması ile vuruldu. Kara kış günlerinde evinde kombiyi yakmaktan, elektrik düğmesini açmaktan kaçınan gariban yoksul vatandaşı hastalanırsa hastaneye almamak hangi vicdanlara sığar. Acil servisten giriş yaparak sağlık sorunlarına belki çözüm arayabilir. Ya diğer günlerde normal tetkikini, kronik hastalık takibini yapmak için hastaneye gittiğinde eli boş dönerse ne olacak?

2012 yılında “Sağlıkta Devrim” sloganı ile yaşama geçirilen GSS uygulamasının aradan geçen 9 yıllık süreçte iddia edildiği gibi sağlıkta vatandaşa kolaylık değil, zorluk ve yoksunluk getirdiği açıkça görüldü. İşi gücü olmayan, evine ekmek götürmekte zorlanan milyonlarca insan 107.32 liralık primi nasıl ödesin. Sağlıkta temel ilke herkese ücretsiz ve ulaşılabilir hizmet olmalı.

Sosyal devletin önceliği yurttaşına, halkına her yerde ulaşılabilir ücretsiz,  nitelikli sağlıklı hizmeti sunmaktır. Korona belasıyla 1 yıldır savaşan milyonlarca iktisaden dar gelirli GSS prim borcu gerekçe gösterilerek hastane kapılarından dönmemeli.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ivedi yayınlanarak yılbaşından bu yana kamu ve özel hastanelerinden sağlık hizmeti alamayanların temel hakkı yeniden verilmeli. Her bireyin maddi durumu iyi değil ki, özel sağlık sigortalarından yararlansın.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar