Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

SAĞLIK TURİZMİ ÜVEY EVLAT MI?

          Batı kentleri yükselen bir değer olan sağlık turizmi ile kalkınabileceğini anladı ama mevcut avantaj ve kapasitelerini yeterince değerlendiremeyen Ordu anlamadı! Şu ya da bu şekilde yolu Ordu'ya düşen yabancı turistlere sağlık turizmi iyi anlatılmadı. Yaşadığımız, dokunduğumuz, hissettiğimiz şeyler ön plana çıkarılmadı. Sonuç; Ordu, geri kaldı.

          Yeni doğan bir 'torun' hüviyetindeki sağlık turizmi ‘üvey evlat’ muamelesi görmemeli. Turizm fuarlarına mutlaka sağlık kuruluşları da davet edilmelidir. Sağlık hizmeti ihtiyaçları sürekli artan  'Güneş fakiri' Avrupa'da, hizmet sunumu çok pahalı olduğundan son yıllarda ülkemizdeki tatil amaçlı seyahat türlerine sağlık gezileri de eklendi. Ordu'yu, Dünya’da hızla çeşitlenmeye, büyümeye başlayan sağlık turizminin bölgede uğrak yeri yapabilmek için Ordu Valiliği ile Büyükşehir Belediyesinin yabancı misafirleri şehre çekme plan, proje ve programları üretmesi gerekir. Bu iki resmi kurumun desteği gelişim sürecini hızlandıracağından sağlık turizm master planı hazırlamalı. Giderek zorlaşan rekabet şartları içersinde bir yandan yeni teknikler geliştirmeye, bir yandan rakipleri izlemeye zorlanan özel hastaneleri desteklemelidir.

Çünkü; Sağlık Turizmi bacasız fabrikadır.

Katma değeri en yüksek turizm çeşididir.

Ülkemizin ve şehrimizin tanıtımına katkısı çok büyük olacaktır.

Yeni ve çeşitli mesleklerde istihdam sahaları açacaktır.

Ülke ekonomisine kazancı diğer turizm çeşitlerine göre çok yüksektir.                                              

Sağlık turizminin gelişimine katkı sağlayan etkenler hasta beklentileridir. Nedir bunlar?

Uzun süren hasta bekleme listelerinden kurtulmak, 
Daha kaliteli ve daha kısa sürede hizmet almak, 
Yüksek sağlık teknolojisine ulaşmak, 
Maliyeti düşürmek, 
Tedavinin yanı sıra tatil ziyaretlerinde bulunma arzusudur.                                                                           

'Sağlık yolcularının' talep eğilimlerini ön planda tutacak, ihtiyaçlarını karşılayacak mal ve hizmetlerin sunuşuyla ilgili çabalar, memnun müşteri sadakati kurulmasını ve pazarlama anlayışını geliştirecektir. Bu nedenle giderek önemi anlaşılan sağlık turizminde sektör temsilcilerinin işbirliği yapması şart. Önde gelen yerli ve yabancı davetli katılımcıların zenginleştireceği uluslararası sağlık toplantıları, panel ve benzeri etkinlikler kabuğunu kıramayan, gelişimini tamamlayamayan ilimizi bir adım yukarı çekecektir. Sadece ticari kazanç değil medeniyetlerin buluşmasına ev sahipliği yapmak, insanlara şifa bulmak ve Anadolu insanının sıcaklığını sunmaktan keyif alalım.

*

Bu yazı, pazarlama profesyonelleri ve yerel yönetimlerin sağlık ekonomisine olan ilgisini artırmak, daha etkili ve verimli kullanılması hakkındadır. 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar