Ordu
DOLAR13.3352
EURO15.126
ALTIN765.85
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

SAHTE EMLAKÇILARA DİKKAT!

Ordu'nun 'Büyükşehir' statüsü kazanması ve havalimanının açılmasıyla gayrimenkul satışının patladığı ilimizde mülk edinmek isteyen çok sayıda vatandaşın gösterdiği yoğun ilgi, beraberinde emlak ve inşaat sektörünü de hareketlendirdi. Buna paralel olarak çarpık kentleşme, denetimsizlik ve rant sorunlarını da beraberinde getirdi. Sonra ne mi oldu? Sektördeki rantı gören çoğu insan emlak komisyonculuğuna soyundu. Kurumsal yapıya sahip olmadan, esas işinin yanında emlak piyasasına dalan 'korsanlar' kayıt dışılığa ve kuralsızlığa yol açtı. Bir telefon, bir arabayla işlerini yürüten bu kişiler alıcı ile satıcı arasında ciddi anlaşmazlıklara yol açtı. Geçmiş yıllarda yaşadığım tatsız hadiselerin de etkisiyle emlakçılara güvenmediğimi, gayrimenkul işlerimi ''kendin pişir kendin ye'' tarzında yürüttüm hep.

Geçen yıl internet sayfasına bıraktığım ilan üzerinden tarafıma ulaşanların çoğunun işyerleri olmadığını öğrendim. Anladım ki; Ordu'da eline çanta, cebine telefon alan başıboş adamlar bu sahada cirit atıyor. Bu tipler sektöre ciddi prestij kaybı ve karmaşa yaşatıyor. Emlak sektörünün bir yasal düzenlenmeyle disiplin altına alınmaması bir takım kötü niyetlinin ''at koşturduğu'' bir ortama dönüşmüş. Maalesef bilgisiz ve eğitimsiz simsarlar nedeniyle kent ekonomisi büyük zarar görüyor. Bunların ayıklanması sağlanarak vergi alanı içine alınmalı.

Piyasada inanılmaz sayıda bir emlak kirliliği var. Her önüne gelenin dükkân açacağı bir meslek olmak yerine, her bölgede belli sayı ve şartlarda teknik personel mecburiyetine sahip ofisler olmalı. Hayatımızda aldığımız en önemli kararlardan biri olan gayrimenkul alım aşamasında, kendini emlak müşaviri tanıtan şahısları iyi araştırmadan, sorgulamadan iş tutmayınız. Aksi halde hem paranızı hem de sağlığınızı tehlikeye atmış olursunuz.

Yasal sorumluluklarını yerine getirmek ve vergisini ödemek şartıyla herkes bu işi yapabilmeli. Ancak iki sandalye, bir masa atan ''emlakçıyım'' diye ortaya çıkmasın. Aracıların ağına düşüp, kâbus yaşamak istemeyen, şüpheli şahıslara karşı uyanık olmalı. Kaçak emlakçılara, parasını, kimliğini, evrakını, tapusunu teslim eden tüketici, mutsuz olmaya hazır demektir!

*

Birikiminiz ve hayalleriniz elinizden kaymasın diye!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar