Ordu
DOLAR16.3294
EURO17.4527
ALTIN972.00
Arif KALAFAT

Arif KALAFAT

Mail: [email protected]

reader

ŞAKA GİBİ

Geçenlerde Alınca Muhtarı arkadaşım Olgun Sert bir sohbet esnasında, öğrenci servisi olarak çalışan aracını muayeneye götüreceğini ama arkasında  “dur okul taşıtı” yazısı var diye araç muayene istasyonun aracı bu şekilde kabul etmediğini dile getirdi. “Her muayene zamanı sök-yapıştır yazık değil mi?  Sürekli cepten para mı çıkacak?”  deyince durum bana tuhaf geldi. Ufak çaplı bir araştırma yapmak gereği hissettim ve gerçekten şaka gibi bir sonuca ulaştım.

***

İç İşleri Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı anlaşıyor söz birliği yapıyor ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne şöyle diyor, “öğrenci servisi olarak okullara öğrenci taşıyan araçların arkalarına uyarıcı yazı olarak ‘Okul Taşıtı ve Dur’  yazıları olmadan trafiğe çıkılmayacak” diye emir veriyor. Bunun üzerine  öğrenci taşımacılığı yapan her okul  taşıtı  yazıyı yazdırıyor. Buraya kadar sıkıntı yok her şey yolunda; ancak bu araçların muayene günü geldiğinde, muayene istasyonu bu okul taşıtlarının üstünde böyle yazısı var diye muayeneden geçirmiyor.  Yani senin aracını kusurlu görüyor, trafiğe çıkamazsın diyor.  Hadi buyurun!   

***

Muhtar Olgun diyor ki; acaba bu durum tüm Türkiye’de böyle mi bende meraktayım ya .. Ve Muhtar Olgun devam ediyor, “Ben şimdi para verip bu yazıyı söktüreceğim, muayeneye gireceğim, muayeneden  geçersem, gelip yeniden bu yazıları tekrar yazdırıp öyle öğrenci taşıyacağım. Bana kuralın bu olduğu söylendi. Zaten trafik bana madem öğrenci taşıyacaksın o yazı olmalı; aksi takdirde izin veremem, böyle öğrenci taşıyamazsın yoksa ceza yazarım.  Tabiri caizse kaldık iki arada, bir derede. Sizce de şaka gibi değil mi?

***

Neyse bunun üzerine ben konuyu Şoförler ve Otomobilciler Esnaf odası başkanı Ali Şahin’e anlattım o da bu yanlışlığı, bu tezadı kabul edilebilir bulmadı ve hemen telefona sarılarak CHP Ordu Millet vekili Mustafa Adıgüzel’i yanımda arayarak konuyu ona anlattı. Onlarda şaka gibi diyerek gülüştüler... Vekil Doktor Adıgüzel konuyu meclis gündemine getireceğini söyleyerek telefonlar kapatıldı. Bu konunun arifesinde Milletvekili Adıgüzel mecliste konuşmuş ama bu konuya girmemiş. Ben muhtar Olgun’un yalancısıyım.

***

Şimdi buradan sormak istiyorum, bu durum cidden böyle mi? Böyle ise kimsenin sesi neden çıkmıyor? Tabi bu yazıları yazan esnafın suskun olması normal. Onlar için sıkıntı yok da okul taşıtı olan araç sahipleri ne yapacak? Muayene geldi sök, muayeneden geçtin yenisini yazdır ve tak öyle mi? Olmaz öyle şey! Acaba diyorum; durum yoksa bana yanlış mı aksettirildi? Konuyu gündeme taşıyarak ben mi yanlış yapıyorum? Biri beni uyarsın.

Yazım sözüm arif olana, arif olan anlar.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar