Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Arif KALAFAT

Arif KALAFAT

Mail: [email protected]

reader

Sakin Şehir’in meçhul kumbaraları

Başkent Gazın o meşhur para aktarma, ABD’de yurda yardım haberleri öncesi Sakin Şehir Perşembe’de son zamanlarda bazı işletmelerde sadaka kumbaraları bu aralar gözüme sıkça çalınmaya başlamıştı.

O olay ayyuka çıkmadan önce sordum, soruşturdum. Kumbaralar kimin çıksa iyi, Ensar Vakfı’nın… Çok şaşırdım!

Ensar Vakfı’nın sadaka kumbarasına nasıl ihtiyacı olur, onlar hazır paralarını harcasalar ya diye düşünürken, tesadüf bu ya vakfın Perşembe Şubesi Başkanı Ali hocam içeri girmez mi…

Hoş beşten sonra, hocama soruyu sordum; hocam bu kumbara sizin vakfınmış, bunu buraya siz mi koydunuz?

-Evet bizim vakfın. Ben koydum.

Hayırdır hocam, nedir bu sadaka kumbarası olayı bilgi verir misiniz?

-Bizim İmam Hatip Okulumuzdaki durumu iyi olmayan öğrencilerimize bu toplanan paralarla yardım ediyoruz.

Hocam iş kumbaralara mı kaldı? Bu işin izini falan var mı? Bu kumbaralar yasal mı? Zira biz Ensar Vakfını müthiş bağışlar alan bazı büyük şirketler ile AKP’ye bağlı belediyelerin de desteklediği bir vakıf olarak, yani parası çok olan bir vakıf olarak tanıyoruz. Ensar Vakfı bu kumbaralara mı kaldı? Hocam yapmayın, etmeyin bu işin başka yolu olmalı. Allah’ınızı seviyorsanız insanları sömürmeyin. Toplayın bu kumbaraları deyince yüzüme güldü.

-Siz böyle düşünüyorsunuz ama bizce bir sakıncası yok. Biz bazı iş yerlerindeki dolan kumbaraları usulüne uygun açıyoruz. Tutanakla tespit edip kayıt ediyoruz. Daha sonra öğrencilere yardım olarak aktarıyoruz.

Olaya bakar mısınız? Bir tarafta milyon dolarlar avrolar dönerken, diğer tarafta Ensar Vakfı’nın Ahret Kumbaraları… Ne memleketiz ama değil mi?

Önüne gelen vakıf veya dernekler istedikleri yere kumbara koyup, sadaka adı altında para toplayabilir mi onu da bilemedim. Yalnız o kumbaralar halen o iş yerlerinde dolmaya devam ediyor, haberiniz ola…

Yazım, sözüm arif olana… Arif olan anlar.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar