Ordu
DOLAR12.4052
EURO13.9967
ALTIN715.68
Arif KALAFAT

Arif KALAFAT

Mail: [email protected]

SAKİN ŞEHİRLİK DUVARDA KALDI

Perşembe olarak on beş yıldan fazladır adımız hep Cittaslow (Sakin Şehir) olarak literatürlere geçti hatta ilçemizde bu adla anılan lisemiz bile var,ben bile haber veya köşe yazlarıma başlarken Sakin Şehir Perşembe diye başlarım. 

Peki, ilçe olarak tam anlamıyla bu konuda çaba sarf ettik mi? kocaman bir HAYIR. İşte cevabı;Halen şehir içi araç parklarını düzenleyemedik, Hurdacılar, Overlokçular, seyyar satıcılar, Patpatlar, Odun motorları ilçede avazı çıktığı kadar bağırarak geziyorlar, ya pazarcılar onları hiç sormayın nara atan atana peki bunları uyaran var mı? kocaman bir HAYIR.

Bütün bunlardan sonra bilgi babında birkaç sakin şehir kriterlerinden bahsedeyim ;*Gürültü kirliliğini ilçe dışına taşımak,*Yerel Organik pazarlar oluşturmak , *Yeme içme yerlerinin kapıların menü ve fiyat tarifeleri bulunan tabelalar koymak,* bu gibi yerlerde çalışan giyim kuşamları iş yerinin ve ilçenin özelliğini taşıması, *ilçede sakin şehir renklerini taşıyan (Turuncu)işaretler bulunması en azından yol kenarlarındaki taşlar bile turuncuya boyanabilir şayet kara yolları olmaz derse duvardaki sertifikamızı gösterip bu bizim hakkımız demeliyiz neyse 60-70 kadar kriter var daha çok ya ilk çırpıda aklıma gelenler bunlar.

Hani hep kürsüye çıkınca turizm diye nutuklar atıyoruz ya işte o olayda ÇıttaShow olmanın büyük öncelikleri var Avrupa’dan projeler, bağışlar, krediler daha neler neler, duyduğuma göre yakında ilçeyi uçuracağı söylenen bir proje sürprizi var gibi bakacağız,İlçe turizmi açısından Aktaş Plaj yapılıyor, Fener inşaatı var, Belediye garajı taşınacak yeni Garaj yeri hazırlanıyor yerine halı saha tenis kortu gibi spor kompleksi uygulaması var, kendi çabalarıyla Ada Bahçe harika bir proje uygulamasıyla güzelleşiyor ardından Duru Bahçe gelebilir merak etmeyin ilçede güzellikler olacak biraz sabır diyorum ama öncelik ilçenin tertibi düzeni, taksi durakları, pazarcı esnafı ve de kaldırım işgalleri bir türlü uygulamaya geçilemedi, tabi insanlara hemen oradan çık buraya gelme burada durma demek için önce onlar için önlem almak yer düzenlemek şart biliyorum ilçemizde coğrafi olarak sıkıntılarımız var ama ekip oluşturup çok çalışıp yer bulmamız gerekli bu da zaman alır. Yani ben diyorum ki Halen Nimetlerinden faydalanamadık Sakin Şehirlik Duvarda Kaldı .

*****

Gelelim iskelemize ; Orada işler belediyemizin umduğu gibi gitmedi önce kur dalgalanmasından dolayı  ihaleye kimse girmedi daha sonra girende yüz güldürmedi sözleşmesini tek taraflı feshetti ama o firmanın hem içerideki parası yandı hem de en az iki üç yıl devlet ihalelerine giremeyecek ve kaldık baş başa, Ben biliyorum bu gidişattan Belediye Başkanı da çalışma arkadaşları da memnun değil ve telaş ve sıkıntı içindeler.

En son belediyemiz şirketi PERBEL biz yapalım diye yola çıktı ancak oranın müdürü belediyemiz ve  büyükşehir belediyesi  meclis üyesi Alper Bektaş kardeşim Kovid oldu onunda süreci devam ediyor inşallah tez zamanda sağlığına kavuşur. Benim anlamadığım konuyla ilgili gazete okuyup  ve haber dinlemeyen canları sıkılınca,” Perşembenin sesini duyurmayan sorunlarını gündeme getirmeye korkan gazeteciler diyebilen  ve de Perşembede gazeteci yok”  diyebilen klavye kahramanları sosyal medyadan gelen akordu bozuk sesler çıkarıyorlar çoğu beni tanır ama  beni tenkit edenler şüphesiz beni tanımayanlar ,evet ben de korkarım ama sizin gibi karşı tarafı tanımadan onunla karşı karşıya gelmekten korkan yargısız infaz yapan kalleş insanlardan korkarım, benim düşmanım mert olmalı namert değil.  

Söyleyeceklerini klavye ile değil karşıma geçerek söylemeli beni eleştirmeden önce beni aramalı beni tanımalı haberleri yalan yanlış yorumlamamalı, gaza da gelmemeli ,sosyal medya birilerine görmeden konuşmadan çakma yeri  saygısızlık yapıp aşağılayıp gaza getirme  kin kusma yeri değil.  İsteyin ama kalp kırmayın, sorun ama dinleyin ucuz kahramanlık yapıp beğeni almayı düşünmeyin onlar kim diye sormayın.

Hele birinin yaptığı yoruma yorum yapan   kuyruk acısı olan amca  beni çok güldürdün. Acını anlıyorum, onlar kendini biliyor eğer ilçemizse düşündüğünüz güzel güzel sorun araştırın kimseye çamur atmadan nezaket sınırlarını aşmadan kardeş kardeş yaklaşarak samimi davranarak sorun. Çünkü ilçemizde az da olsa naçizane gazetecilik yapmaya çalışan iki insan var ve onlarında bir hayatı bir yaşantısı var ben hep sahadayım içinde olmadığım hiçbir haber kulaktan dolma yazmadım. Birileri gibi kopyala yapıştır asparagas haber hiç yapmadım bunu böyle bilmenizi isterim.

 

Bırakın taşlamayı çamur atmayı bırakalım hepimiz bu toprakların çocuklarıyız  el ele verelim güzellikleri  takip edelim  kötü giden bir durum varsa hep birlikte yasalar çerçevesinde  karşısında duralım  gerçek  haber verin takip edip hesap soralım ağzımıza dilimize sahip çıkalım ha ne dersiniz dostlar.

Yazım sözüm arif olana. Arif olan anlar.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar