Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Arif KALAFAT

Arif KALAFAT

Mail: [email protected]

reader

SAKİN ŞEHRİN KÖPEKLERİ

Şimdi bu yazacaklarımla ilgili hayvan severler beni tefe koyacaklar ama ben yine de gerçeği ve bizzat yaşadıklarımı yazmaya devam edeceğim.

***

“Sokak köpeklerinin fendi, Perşembelileri yendi” Başka ilçelerde durum nasıl bilemiyorum ama  şu anda Sakin Şehir Perşembe’nin sokaklarında küpeli veya küpesiz köpekler bilhassa çocuklara kadınlara kâbus yaşatmaya devam ediyor. Perşembe sokaklarında insanlar huzursuz bir şekilde dolaşırken köpekler rakipleriyle dalaşıp ortalığa korku salarken; diğer taraftan rehabilite edilemeyen, elden ve gözden kaçan köpekler çiftleşip çoğalmaya devam ediyorlar. Hayvan severler tarafından el üstünde tutulan sokak köpekleri hareketleriyle ve rahat yaşamlarıyla Perşembe sokaklarında sere serpe yatıp güneşleniyor. Perşembeliler önlenemeyen nüfus artışı karşısında Belediyeden yardım umuyorlar.

***

TBMM’den çıkan 5199 sayılı yasa belediyelerin ellerini kollarını bağlamaya devam ediyor. Yetkililerin köpekten muzdarip olan insanlara bu yasayı anlatmaları gerekiyor. Hatta vekiller tarafından mecliste gündeme bile gelmeli. Malum yasa diyor ki: Başı boş sokak köpeklerin yaşam alanlarından alınarak rehabilite edilip, (kısırlaştırılıp) küpeleri takılarak tekrar yaşam alanlarına bırakılmalı.

Başka madde ise: Barınakla ilgili nüfusu elli binden aşağı olan ilçeler barınak kuramazlar. Yani Perşembe’de belediye köpekler için barınak kuramıyor. Yasa böyle diyor. O zaman yasa değişmedikçe belediyeler tarafından yapacak çok şey yok gibi görünür. Şikayetçi olanlardan dilekçeleri alacaksın, ilgili mercilere göndereceksin sonra ne olacak işte o kadar.

***

Perşembe’de  bir kahvenin bodrumunda ondan fazla yavru dünyaya getiren bir anne köpeğin bazı  yavruları sahiplenildi. Geride kalanlarla pazar yerindeki çocuk parkının yanında  yavrularını gezdirmeye çalışan ve  annelik iç güdüsüyle insanlar onlara zarar verecek diye oradan çocuklarıyla geçemeye çalışan annelere, babalara korkutmak amaçlı hırlamaya ve üstüne atılmaya çalışan bu köpeğin şikayeti bana ulaştı.

***

Ben de konuyu  belediyenin işçi çavuşuna bildirdim. Köpek yavrularıyla görevliler tarafından alınmaya, alınıp barınağa görülmeye çalışıldı. Yavrular yakalandı ancak anne köpek yakalanamadı. Ordu Barınak Müdürlüğü’nden yardım istendi. Tahminimce beklenen yardım gelmeyince; tekrar malum köpeğin yavruları ilçeye, annelerinin yanına salıverildi.

***

Bu arada sokak köpekleriyle ilgili bana ulaşan çok vukuat ve olay var  ama elimiz kolumuz bağlı. Bu konuda yetkililerin yapacak bir şeyleri olmalı. Yaz mevsimindeyiz, havalar iyice ısınacak. Bu hayvanlar aç kalınca sürü psikolojisi ile hareket ediyorlar. Biri havlayıp hareket edince, diğerleri de topluca havlayıp saldırıyorlar. Küpesiz köpeklerde çok. Yarın kuduz olayı yaşanırsa kimse kusura bakmasın onu yazmak zorunda kalırız.

 

***

Ben bunu bizzat yaşayan birisiyim. Elimdeki bir poşet  yüzünden aniden  yedi köpeğin saldırına uğrayan da benim zaten. Motosikletlilere tahammülleri yok. Orada da hareket halindeyken sahipli bir köpek tarafından ben ısırıldım. O da başka bir konu. 

***

Buradan yetkilileri uyarmak istiyorum!

Sokak köpekleri tarafından korkutulan ve saldırıya uğrayan çocukların velilerinden dilekçe almakla bu iş çözülemez.  Biliyorum; sokak köpekleri ile ilgili bir çaresizlik söz konusu ama mutlaka bir çıkış yolu olmalı. Perşembe sokaklarında söylenenler şunlar: Sokak Köpekleri huzur içinde yaşıyorlar fakat Perşembeliler sokaklarda huzursuzlar.

***

Perşembe’de işçi çavuşu Cumhur kardeşim rehabilite edilmek üzere barınağa bir küpesiz köpek götürdüğünde ona beş küpeli köpek  alması gerektiğini ve çoğu zamanda alındığı da bir gerçek. Ne dersiniz iki kesiminde birlikte huzurunu sağlamak çok mu zor ? Birileri daha ciddi bir problem yaşamadan lütfen bir yetkili duruma el koysun yoksa gidişat hiç sağlıklı görünmüyor.

Benden söylemesi.

Sözlerim arif olana. Arif olan anlar.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar