Ordu
DOLAR16.8334
EURO17.6002
ALTIN980.58
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Salgında düğün!

Adalet ve dürüstlükten dem vurulduğunda siz bakmayın kimsenin mangalda kül bırakmamasına.

Çoğumuzun adalet ve dürüstlüğü, maddi ve manevi çıkarlarımızın sınırına kadardır.

Zaten asırlardır politikacılarla halk arasında kurulmamış mıdır bu hassas denge?

Kısaca şöyle yaşanır; sen bana dokunma ben de sana. Sen beni affet, ben de seni...

Bu yüzden devlet arazisine ev yapmak da, binaların üzerine kaçak kat çıkmak da çok kolaydır bu ülkede. Ne de olsa herkes bilir bir süre sonra işlediği bu suçun affedileceğini!

Politikacılar da iyi bilir rüşvet aldıklarında ya da adam kayırdıklarında bunun halkın gözünde pek olumsuz bir anlam ifade etmediğini.

Bu yüzdendir Batı ülkelerinde bakan, belediye başkanı ya da kimi bürokratların benzer suçları gün yüzüne çıktığında istifa ederken, Türkiye’dekilerin istifayı ağızlarına bile almamaları.

Partisi martisi yoktur bu işin. Her parti ve her dönem için geçerlidir bu ilişki.

Ancak yine de bir sınırı vardır bu hassas dengenin. O sınır aşıldığında sökün eder tepkiler. Tıpkı AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman’ın oğlunun nikah töreninde olduğu gibi...

Salgının yeniden azıp, günlük vaka sayısının binli rakamları geride bıraktığı ve yeni tedbirlerin gündemde olduğu bir dönemde nasıl bir milletvekili çıkıp bin 500 davetlinin katıldığı görkemli bir düğün yapar? Nasıl olur da maskeden sosyal mesafeye tüm tedbirler ihlal edilir?

Birkaç kişinin bile bir araya gelmesinin tehlike arz ettiği bir süreçte Yaman’ın bu davranışı hayli tepki çekti.

Milletvekilinin bu davranışını onaylamayanlardan biri de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ydı.

Hiç kimsenin pandemiyle mücadelede dışarıda kalma hakkı olmadığını vurgulayan Bakan Koca, “Sorumluluk sahibi olan kişilerin daha çok örnek olması kanaatindeyim,” sözleriyle dile getirdi Yaman’a olan tepkisi.

Aslında halkın gücü sonsuzdur. Çığ gibi büyüyen tepkiler karşısında kimse duramaz, ama o asırlık hassas denge var olduğu sürece ne tepkiler çığ gibi büyür ne de politika kurumu kendine bir çeki düzen verir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar