Ordu
DOLAR18.6465
EURO19.5435
ALTIN1077.6
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Salon filmlerinden toplumsal sorunlara

Türk sinemasının usta oyuncusu Tarık Akan’ı yitireli 3 yıl oldu. “Ülkenin Gülen Yüzü” idi sanatçılığı kadar, adamlığı ile gönüllerde yer edinen Tarık Akan.

Duruşu, bozulmayan karakteri, oyunculuğu, toplumsal sorunlara duyarlılığı ile Türk sinemasının en önemli oyunculardan biriydi. Gerçek bir Cumhuriyet aşığı, aydın kimliği ile ülkemizin yüz akı olan usta oyuncu yüzlerce filmleriyle sinemaya damgasını vurdu.

Gençliğin idolü, cesur, yakışlı ve iyi yürekli kahramandı. “Solan Bir Yaprak” , “Emine”, “Ah Nerede”,” Mavi Boncuk”, “Sev Kardeşim” , “Gece Kuşu Zehra”, “Bizim Aile” salon oyunculuğunu, bebek yüzünün güzelliğini öne çıkaran ilimleriydi.

Rıfat Ilgaz’ın kült eserinden uyarlanan “Hababam Sınıfı” filmindeki “Damat Ferit” karakteri onu Türkiye’ye sevdirdi, seyircinin gönlünde ayrı bir yer açtı. “Çirkin Kral” Yılmaz Güney’in telkinleri ile sinemada rotasını değiştirerek toplumsal sorunlara değinen filmlere yöneldi.  

Salon filmlerinin ardından oynadığı yapıtlarla belleklerde iz bıraktı. Her biri sinemamızın nitelikli filmleri arasında yer alan “Nehir”, “Maden, “Baraj”, “Pehlivan”, “Kanal”, “Canım Kardeşim”, “Karartma Geceleri”, “Ses”, “Adak” sanat yaşamının dönüm noktası oldu. Bu yapıtlarıyla salon karakterine veda ederek, emekçinin, köylünün, yoksulun, gariban insanının yaşamlarını, sıkıntılarını, dertlerini anlatan filmlerde oynadı.

Kahraman Kral ve Halit Akçatepe ile rol aldığı “Canım Kardeşim” varoşlarda kıyıda kalmış, yoksul insanların çektiği acıyı, umutsuzluğu, umarsızlığını net ifadelerle gözler önüne seren filmdi. O denli gerçekçi, o denli hayatın acımasızlığını anlatan, yüreklere taş gibi oturan yapıttı “Canım Kardeşim”.

Onu bu tür filmlere yönlendiren Türk sinemasının bir başka unutulmaz ustası Yılmaz Güney’di.  Telkinleri ile bilinçlenmeye başladı, hayata bakışı farklı kulvara evrildi. Yeteneğini sezen Yılmaz Güney, Tarık Akan’ın gelişiminde, başarılı olmasında önemli rol oynadı.  Senaryosunu Yılmaz Güney’in yazdığı Zeki Ökten’in çektiği “Sürü” ile başlayan müthiş oyunculuğu bir başka Yılmaz Güney imzalı Şerif Gören’in yönettiği “Yol” filmi ile doruğa çıktı.

Türk sinemasının politik filmleri olarak nitelendirilen, o dönemde kimsenin çekmeye cesaret edemediği bu filmlere Erden Kral’ın yönettiği “Kanal” eklendi.

Hababam Sınıfı’nın “Damat Ferit”i oynadığı toplumsal filmlerle “Nurettin”, “ Seyit Ali”, “Kaymakam”, “Şivan” karakterine hayat verdi. Şımarık, sorumsuz salon erkeği gitmiş, yerini hayatın darbesini yiyen, ezilen, horlanan insanlar aldı.

2009 yılında çekilen Şerif Sezer ile oynadığı son filmi “Deli Deli Olma”, “Ülkenin Gülen Yüzlü” oyuncusunun seyirci ile vedasıydı. Nereden bilebilirdi kısacık yaşamında bu vedayı? O illet hastalık ciğerine yapışmıştı bir kez.

Son derece başarılı, ses getiren filmlerde canlandırdığı unutulmaz karakterlere hayat veren Türk sinemasının “İyi Yürekli Kahramanı” hem ulusal hem de uluslararası yarışmalarda çok sayıda ödül kazanarak ülkemizin yüzünü güldürdü.

Antalya Altın Portakal Fil Festivali’nde “En İyi Erkek Oyuncu” dalında 7 kez elde ettiği ödüllerle Türk sinemasında bugüne değin kırılamayan rekora imza attı. Aslında bu ödüller başarılı oyunculuğunun kanıtıydı.

Cannes Film Festivali’nde “Altın Palmiye” kazanan “Yol” filmindeki “Seyit Ali” rolü ile “En İyi Erkek Oyuncu” dalında aday oldu. Berlin Film Festivali’nde “Gümüş Ayı Mansiyon Ödülünü” kazandı.

Yaşamını son yıllarında sinemadan elini ayağını çeken usta oyuncu Cumhuriyet sevdalısı, Atatürk ilkelerinin yılmaz savunucusu, ilke adamıydı. Savunduğu fikirlerinden, düşüncelerinden milim ödün vermedi, uğruna mücadele etti. Son nefesine dek demokratik, laik, hukuk devleti için yılmadan emek harcadı.

İdeolojik tutumundan dolayı başına gelmeyen de kalmamıştı. 12 Eylül döneminde gözaltına alındı, hapis yattı. O dönem yaşadıklarını “Anne Kafamda Bit Var” kitabında akıcı dille anlattı. Kötülere karşı hep mücadele eden cüssesi gibi yüreği de iri olan, doğruyu, güzelliği, iyiliği hayat felsefesi edinen

Aramızdan ayrılalı 3 yıl oldu. Sevgisi, saygınlığı yüreklerdeki yerini eksiksiz koruyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar