Ordu
DOLAR15.5436
EURO16.2607
ALTIN911.35
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Samsun-Sarp (1)

Ordulular havaalanı hayalini, 6 Ekim 1956 tarihinde Ordu Postası’nda çıkan o haberle birlikte kurmaya başladığında, Trabzon’da havaalanının temeli atılalı tam 7 yıl olmuştu.

Biz bu hayalimizin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini sorgularken, Trabzon Havaalanı 1957’de çoktan hizmete açılmıştı...

Ordu’nun hâlâ bir deniz limanı bile yok ama Trabzon, daha 1954 yılında kavuştu temeli 1946'da atılan yeni limanına...

Orta 1’de ilk takdirnamesini alan sevgili halam rahmetli Necla Aksu, Ortaokulu başarıyla bitirmesine rağmen, iki yıl boyunca Ordu’ya lise açılmasını beklerken, 1955’te Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesi kurulmuştu bile.

Ordulular, havaalanına kavuşabilmek için 59 yıl boyunca hayal kurup, mücadele ederken, yeni devasa yatırımlar için ellerini ovuşturuyordu Trabzonlular...

Ne de olsa doğanın torpil geçip kayırdığı Karadeniz’in incisi Ordu’ya, her dönem mesafeli durmuştu Ankara. Hep Trabzon’dan yana olmuş, önceliği hep bu kente vermişti Ankara’da iktidar koltuğuna oturan partiler.

Biri kez daha aynısını mı yaşayacağız yoksa? Sadece Ordu değil; Samsun, Giresun, Rize ve Artvin halkını da bir kenara itip, yine Trabzon’dan yana mı tavır alacak AK Parti Hükümeti?

Samsun’dan başlayıp Sarp’a dek uzanan; tıpkı suladığı her bölgeye hayat veren bir nehir gibi, Samsun, Ordu, Giresun, Rize, Artvin ve Trabzon’un kaderini değiştirecek Samsun-Sarp Demiryolu Projesi sanki ikinci plana itiliyor gibi.

Eğer geçtiğimiz hafta telekonferans yöntemiyle AK Parti Trabzon İl Kongresi’ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı dinlediyseniz, sez de anlamışsınızdır öyle olacağı.

Ordu İl Kongresi’nde Samsun-Sarp Demiryolu Projesi’ne hiç değinmeyen Cumhurbaşkanı’nın, Trabzonlulara müjde vererek, Trabzon-Erzincan hızlı tren projesinin güzergâh etüt çalışmalarının seneye bitirileceğini söylemesinin başka ne anlamı olabilir ki zaten?

Demek ki tıpkı Ordu-Giresun Havaalanı’nın yapımında olduğu gibi yine “Trabzon lobisi” devreye girmiş, yine Cumhurbaşkanı yanlış bilgilendirilmiş. Yine Doğu Karadeniz’in sanayi ve turizmine can katacak Samsun-Sarp yerine, Trabzon ve Erzincan’la sınırlı dar bir proje tercih edilmiş.

Bu filmi daha önce de gördük biz. Aynı lobiler “fizıbıl” olmadığı gerekçesiyle yapımını geciktirseler de, yolcu potansiyeli açıldığı yıl ortaya çıkmış, 5-6 yıl sonra ulaşılması düşünülen hedeflere daha ilk yılında ulaşmıştı Ordu-Giresun Havaalanı.

Yarın: Ne yapmalı.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar