Ordu
DOLAR9.5192
EURO11.0575
ALTIN546.88
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

Samsun-Sarp (2) Ne yapmalı?

Samsun-Sarp Demiryolu Projesi hakkında geçen günkü yazımı okuyanların yanlış anlamalarını istemem. Eğer Trabzonlular lobi yaparak, bölgeye yönelik yatırımlardan aslan payını alıyorlarsa, hatayı onlardan ziyade kendimizde aramamız gerekir.

Adamlar bağırıyor, çağırıyor, ağlıyor, zırlıyor, kulis yapıyor ve siyasi iktidarları etkilemeyi biliyorlar. Ordu-Giresun Havaalanının yapımına karar verildiğinde de kıyameti koparmadılar mı? Hep bir ağızdan, yok yatırım fizıbıl değil, yok Trabzon Havaalanı biter, diye yaygara yapmadılar mı? Engel olamasalar da geciktirdiler. Tam 59 yıl sonra gerçekleşti Ordu-Giresun Havaalanı!

Şimdi de Samsun-Sarp Demiryolu Projesi için de yapıyorlar aynısını. Hatta ilk raundu kazandılar bile! Eğer elimizi çabuk tutamazsak, avucumuzu yalayacağız.

Samsun’dan başlayıp Sarp’a dek uzanan; Ordu, Giresun, Rize, Artvin ve Trabzon’un kaderini değiştirecek olan bu proje rafa kalkıp, öncelik Trabzon-Erzincan hızlı tren hattına verilebilir. Zaten verilmiş gibi de...

Peki nasıl oluyor da, Trabzon lobisi hükümeti etkileyerek beş ili kalkındıracak bir proje yerine, sadece iki ile yarayacak bir projenin ön almasını sağlayabiliyor?

Nedeni gayet basit; Trabzon’un çıkarı söz konusu olduğunda siyasetçisi, medyası, iş insanları, aydınları anında tek vücut olabiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Trabzon İl Kongresi’nde hızlı demiryolu müjdesini verince, Taka’sından tukasına Trabzon’daki tüm gazeteler manşetten verdiler bu haberi. Ama Ordu’da Ordu Olay ve Zeki Özel dışında Samsun-Sarp’la pek ilgilenen yok nedense!

Üstelik, neden Trabzon İl Kongresi’nde hızlı tren müjdesi veriliyor da, Ordu İl Kongresi’nde “hayırlı kandiller” ve “hayırlı cumalar” temennisi dışında hayırlı bir açıklama yapılmıyor, diye soran da yok!

Tabii bu sadece Ordu’ye ilgilendiren bir proje değil. Daha Samsun’u var, Giresun’u var, Rize’si var, Artvin’i var. Ancak onlar da gereken ilgiyi göstermiyorlar ne yazık ki!

Anlaşılan bu devasa projede de başı yine Ordu çekecek gibi. Başarılabilir mi, neden olmasın! Eğer Enis Ayar ve arkadaşları, tüm kesimler kucaklayıp, on binleri sahile dökerek Ordu’ya, “Karadeniz’de, sahilinden otoyol geçmeyen tek il,” unvanını kazandırdılarsa, tüm Ordulular birleşerek neden Ordu’yu içinden hızlı tren geçen bir kente dönüştürmesinler?

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar