Ordu
DOLAR18.6354
EURO19.5188
ALTIN1054.7
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Samsun’dan doğan güneş

Bugün Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, vatanı işgal etmek isteyen emperyalist güçlere karşı başlattığı bağımsızlık savaşının 100. Yıldönümü.

16 Mayıs 1919’da pusulası bozuk “Bandırma” vapuru ile İstanbul’dan Anadolu’ya hareket eden Ulu Önder, üç gün süren yorucu yolculuğun ardından arkadaşları ile birlikte 19 Mayıs’ta bağımsızlık ateşinin yakıldığı Samsun’a ayakbastı. Ülkenin her yanını kuşatan düşman ordularına karşı yürütülen Milli Mücadele, kurtuluşun simge kenti Samsun’dan 100 yıl önce bugün başlatıldı.   

19 Mayıs 1919’da Samsun’dan doğan, ulusun üzerine aydınlık, bağımsızlık, özgürlük saçan güneşin doğuşunun 100. yıldönümünü ülkede coşkuyla kutluyoruz. Karartılmak istense de o güneş 100 yıl önceki gibi ülkeyi hala pırıl pırıl aydınlatmayı sürdürüyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Benim doğum günüm” dediği 19 Mayıs’ın 100. Yıldönümünü ulusça heyecanla kutluyor, gür sesle “Bağımsızlık benim karakterim” diye haykırıyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk, Türk ulusunun kötü talihini değiştirmek, emperyalist güçlere karşı savaşmak için 16 Mayıs’ta İstanbul’dan bindiği “Bandırma” vapuru ile geldiği Samsun’a 100 yıl önce adımını atmıştı.

Yurtsever arkadaşları, arkasında halkın büyük desteği ile bağımsızlık meşalesini 100 yıl önce Karadeniz’in incisi Samsun’da yakmıştı. O meşalenin ışığı tüm Anadolu’yu aydınlatmış, başkent Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması ile taçlanmıştı.

19 Mayıs günü, Türk milleti için önemli bir gündür. Özgürlüğe, bağımsızlığa ilk adım o gün atıldı. Kurtuluş savaşı, Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ayak basması ile tüm yoksunluklarına karşın kararlılıkla başlatıldı.

Mustafa Kemal, Samsun’a çıkarak tüm ülkeyi kurtaracak kıvılcımı yaktı. Atatürk’ün ulusal birlik ve dayanışmayı gerçekleştirmek için çıktığı yolculuk halkın güçlenmesini sağladı, özgüvenini yerine getirdi.

Atatürk, bir konuşmasında “Ben 19 Mayısta doğdum.” demiştir. Ulu Önder’in 19 Mayıs’ı doğum günü olarak kabul etmesi, 19 Mayıs’ın tarihimizdeki yerini ve önemini çok güzel açıklıyor.

Kurtuluş Savaşı İngiltere ve Fransa gibi ülkelerin saldırmasıyla başladı. Savaşın Türk ulusunun onur ve zaferi ile tamamlanmasının ardından 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edildi.

Türk halkına güzel yurdu, Cumhuriyet’i, bağımsızlığı ve özgürlüğü armağan eden Ulu Önder’in halkın gönlündeki sevgisi, saygısı günümüzde tüm karalamalara, alçakça saldırılara rağmen bitmiyor, aksine daha da çoğalıyor. Dünyada yaşanan gelişmeler onun ne denli dahi bir önder olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Ne yaparsa yapsınlar, ne denli karalama ve iftiralar atarsa atsınlar nafile çaba içindeler. Boşa kürek çekiyorlar. Çünkü her gün binlerce yurttaş Anıtkabir’e koşuyor, Ulu Önderine ve devrimlerine olan bağlılıklarını saygı ile bildiriyor.

Bazı kendini bilmez meczuplar, Atatürk ve ailesine ne kadar dil uzatsa, Cumhuriyet’i yerden yere vursalar, ışık saçan güneşi söndürmeye çalışsalar da boş bir çabanın içinde olduklarını göremiyorlar.

O şaşkınlar, bugün rahtça konuşabildikleri ortamın, şartların Ulu Önder tarafından sağlandığının bile farkında değiller.

Ne yaparsa yapsınlar, 100 yıl önce Samsun’dan doğan güneşin ferini söndüremiyorlar, aksine o güneş daha güçlü şekilde karanlığı alt ederek, her yeri aydınlatıyor. Dünya lideri olan Atatürk sevgisini, saygısını, ülkeye kazandırdığı devrimleri, yenilikleri halkın gönlünden asla silemeyecekler.

Tarihi kent Samsun, 100 yıl coşkusunu Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, siyasi partilerin temsilcileri, devletin üst düzey yöneticileri, sanatçılar, sporcular ve yurdun dört bir yanından kente akın eden halkın katılımı ile kutlamaktan onur duyuyor.

Samsun’dan 100 yıl önce doğan güneş bir kez daha aydınlatıyor ülkeyi.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar