Ordu
DOLAR18.6366
EURO19.6465
ALTIN1079.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Sana ne vekilin kaç lira aldığından

Beklenen oldu. Memur ile emekli aylıklarına yılın ikinci yarısı için yüzde 5 ve yüzde 6 oranında zam yapılacak.

Günlerdir yazılıp, konuşulduğu gibi Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayına ilişkin enflasyonu komik sayılacak şekilde yüzde 0.03 olarak açıkladı.

Bu oran ile birlikte temmuzdan geçerli olmak üzere kamu çalışanları ile emeklilerinin maaşlarında yüzde 6, işçi ve Bağ-Kur emekli aylıklarında ise yüzde 5 oranında artış olacak.

Oysa, TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranı ile gerçek yaşamın rakamları hiç örtüşmüyor. Aksine aralarında dağlar kadar fark var. Daha geçenlerde elektriğe, çaya, şekere ve çaya hatırı sayılır oranda zam geldi. İstanbul seçiminin hemen ardından peş peşe gelen zam yağmurunun önümüzdeki günlerde de sürmesi kuvvetle muhtemel.

Milyonlarca işçi, memur ve emekli TÜİK’in açıkladığı oran karşısında bir kez daha düş kırıklığı yaşadı. Ne var ki, bunun böyle olacağı günlerdir konuşuluyordu. Ve öyle de gerçekleşti.

Ücret baskılaması olarak adlandırılan düşük enflasyon uygulaması ile milyonlarca dar gelirliye az zam verilerek sözde tasarruf yapılacak, hazinenin kasasından fazla para çıkmayacak.  Tasarruf yapması gerekenler emeği ile geçinenler değil. İsrafın, hesapsız harcamanın ve şatafatın sorumlusu başka yerlerde.  Sabit gelirliler zaten eline geçen günün koşullarına aykırı maaş ve aylıklarla yaşamaya çalışarak bir tür sihirbazlık yapıyor.

Dediğim gibi, bir türlü çarşı-pazar fiyatları ile örtüşmeyen resmi enflasyon rakamları, sürekli yoksul ve dar gelirli insanları vuruyor, soluklanmasına yardımcı olmuyor.

Sürekli vurguladığım gibi, işçi, memur ve emekliye enflasyon oranında zam vermek, yaşamın gerçeklerine aykırı. 2008 yılından bu yana uygulanan bu sistemden ötürü kaybeden hep milyonlarca emekçi oldu, emekli rahat yaşamdan yoksun kaldı.

Asgari ücret düzeyinde ve altında maaşla geçinmeye çalışan yüz binlerce kişi var.  2 bin 67 liralık açlık sınırının net 2 bin 20 liralık asgari ücreti solladığı günümüzde nasıl yaşanır Allah aşkına?

Utandıran bu tablo karşısında, bir milletvekili çıkıp, “asgari ücretle günde şu kadar simit alınır, bu kadar çay içilir” diyerek milletin aklı ile resmen dalga geçiyor. Aslında bu tür konuşmalar, alay edercesine yapılan açıklamalar dar gelirliyi rencide ediyor, öfkelendiriyor.

O zaman, alsın o vekil bir ay 2 bin 20 lira ile geçinsin bakalım.

Bir de ilginç kişiliğe sahip Bülent Arınç var ki, söyledikleri yenilir, yutulur gibi değil. Biliyorsunuz, bu muhterem şahsiyet geçenlerde 13 bin lira maaşla Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğine atandı. Kurul üyeleri ilk toplantıda maaşlarını 18 bin liraya çıkardı.

 Geçenlerde Bülent Arınç,  milletvekilinin, emekli vekilin maaşını sorgulayanlara “edepsiz” nitelemesinde bulundu. Elbette sorgulayacak, soracak yüzde 6 gibi son derece düşük zamlara mahkûm edilen yurttaş ödediği vergiden vekillerin ve Yüksek İstişare Kurulu üyelerinin ayda kaç lira aldığını.

Nedense, bunu soranlara öfkeli bir dille karşılık verdi yılların deneyimli siyasetçisi. Hiç şık olmadı “edepsiz” sözcüğü.

Neyse, milyonlarca dar gelirli kitle aldığı yüzde 5-6 oranındaki zammı yılbaşına dek bozdurup bozdurup harcasın. Hem sana ne vekilin kaç lira aldığı, senin haddine mi?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar