Ordu
DOLAR12.6933
EURO14.3615
ALTIN733.07
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

SANAL ALEMDE GÜVENDE KALIN

İster politikacı olun, ister işadamı, ister sivil, isterseniz asker ya da sadece sıradan bir vatandaş; bu yazının okunması gerekir... Teknolojinin gelişmesine paralel olarak ortaya çıkan suç türlerinden olan siber suç kavramının ayrıntısına, yasalarımızdaki karşılığı konularına değineceğiz. Bilişim suç kavramıyla birlikte açıklanması gereken diğer kavram da üzerinde uzlaşı sağlanmamış siber güvenlik tanımlanmasıdır. Siber güvenlik Türkiye’de gereken önemi görmemekte, sadece sansasyonel olaylar ertesinde gündeme gelebilmektedir.

          İletişim teknolojileri sayesinde hayatımızın her sahasına giren “Siber Evren” sağladığı        pek çok imkanın yanında gerçek dünyadaki tehdit ve tehlikelere açıktır. Bu nedenle; kişilerin ve kurumların bilgi varlıkları ve teçhizatlarına hedef siber saldırılar aralıksız sürmektedir.                             Bu tehdit ve tehlikeler özetle şunlardır. Sistemlere yetkisiz erişim, bilgilerin çalınması, değiştirilmesi, yok edilmesi, ifşa edilmesi ya da satılması. Sistemlerin bozulması ya da hizmetin engellenmesi.

          Sözü olan herkesin paylaşım yapabildiği, duygularını ifade edebildiği sosyal medya platformunda paylaşılan içeriklerden sorumluluk taşıdığınızı asla unutmayınız. Toplumsal barış ve huzur ortamının bozulmaması için sosyal medya kullanıcılarının dikkat etmesi gereken hususları şöyle sıralayabiliriz. Sosyal medyada her okuduğunuz bilgiye güvenmeyin. Haberin doğruluğunu araştırın. Gördüğünüz fotoğraflar yanıltıcı olabilir o nedenle emin olmadığınız bilgi ve resimleri paylaşmaktan kaçının. Manevi ve ahlaki değerlere uygun davranışlar sergileyin. Toplumda infial yaratan olaylar üzerinden siyaset yaparken dikkatli olun. Hiç tanımadığınız kişiler hakkında hedef gösterecek paylaşımlar yapmayın. Ülkemizde yaşayan farklı etnik kökendeki vatandaşlara karşı nefret dili kullanmayın. Aynı fikir ve siyasi görüşte olmadığınız insanları aşağılamayın, devlet büyüklerine hakaret etmeyin. Şiddet eylemlerini övmeyin, takipçilerinizi bu olaylara teşvik etmeyin.

          Sosyal medya üzerinden terör faaliyetlerini destekleyen, propagandasını yapan  provokatörleri ve suç unsurları içeren sayfaları bağlantı adresi ve ekran görüntüsüyle birlikte güvenlik güçlerine ihbar ediniz. Yapacağınız bu çalışma sayesinde eylem hazırlığındaki potansiyel teröristin yakalanmasını veya bir suç örgütü yandaşının yakalanarak önünün kesilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca Ordu Emniyet Müdürlüğü tarafından liselerde, 'Güvenli İnternet ve Siber Suçlarla Mücadele' konulu eğitim seminerleri düzenlemesinin suçları önlemeye katkı sunacağına şüphe yok.

*

Hayatı bir kademe daha yukarıda yaşama gayretine dair... 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar