VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9201
EURO18.2844
ALTIN1023.5
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

SANAL FUARLAR FAYDALI MI?

Hayır. Sanal fuar olmaz. Mümkün değil. Böyle bir değerlendirmeyi yapabilmek için işin özüne bakmamız gerekiyor. Fuarların düzenlemesindeki temel amaç arz ve talebin buluşmasını sağlamak. Daha sadeleştirerek, arz eden, yani bir ürün satan ile talep eden, yani satış alanın buluşmasını sağlamak. Fuarlar, geçmişten bu yana pazarlama yöneticilerinin sıklıkla kullandıkları tutundurma araçlarıdır. Ürün ve hizmetlerini müşteriyle buluşturmak isteyen üreticiler, fuarlarda geniş kitlelere tanıtım yapabilmenin yanı sıra satış imkanı yakalayabilmekte, müşteriyle uzun vadeli ticari ilişkiler kurabilmektedir. Bu eylemin ilk basamağı yüz yüze karşılaşmadır. Fuarlar satıcı ile alıcının buluşma yeridir. Bu buluşmalarda insanlar tanışır, bağ kurar, mevcut bağlarını geliştirir, güven tazeler, birlikte çalışma fırsatlarını değerlendirirler. Alan taraf ihtiyacını, şartlarını, beklentisini, aklındakini tarif eder. Satan taraf ise elindeki ürünün veya hizmetin kalitesini, şartlarını, fiyatını izah eder. Ortak şartlar kabul görmüşse sipariş aşamasına geçilir.

            İnsan sağlığına olduğu kadar sektörleri ve şirketleri de olumsuz etkileyen korona virüs sebebiyle dünya piyasaları tepe taklak oldu. Ardı ardına küresel çapta fuarlar iptal edildi. Bu duruma alternatif olarak sanal fuarlar icat edildi. Son dönemde birçok işadamı tarafından şahsıma sıkça sorulan sanal fuarların ne olduğunu anlatalım. Sanal Fuar modeli aslında alanın ve satanın buluştuğu bir online katalogdur. Katılımcı olarak şirket iletişim bilgileri, ürün fotoğrafları ve broşür  videosunu platforma yüklüyorsunuz. Sizi merak eden web sitenize tıklayıp sizi buluyor. Yani, bir eşleştirme programı. Sisteme dahil olan dijital ziyaretçiler belirli bir takvim içinde online platformda katılımcı ile buluşuyor, sanal standı ziyaret ediyor. Sonra, kişiler birbirine sesli ve görüntülü olarak iletişime geçebiliyor. Her şey sanal...

            Dünyanın herhangi bir şehrindeki bir konuşmacıyı, bilgisayar veya mobil telefon karşısında görüntülü bir şekilde izleyebilmeniz, yeni müşteri bulma kabiliyetine kesinlikle katkı sağlamaz. İşletmelerin, bu yöntemle potansiyel müşterilerle iletişimi sürdürerek uzun dönemde kârlı ilişkiler kurması beklenemez. Teknoloji çeşitliliği üzerinden kalabalık gruplar halinde sohbet etmek, toplantı düzenlemek asla geleneksel fuarların yerini tutamaz. Olan şu; mevcut şartlar altında, gerçek fuar ortamı olmadığından 'para sihirbazlarının' ''gerçeği yok bari yan sanayi fuar yapalım da para boşa akmasın, değerlendirelim türünden bir düzenek! Uzun senelere dayanan tecrübelerime istinaden şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Hiçbir ciddi alıcı internette tanıştığı bir kişiye sipariş vermez, ürün almaz. Sanal fuar, fiziksel fuarın ilk basamağı bile değildir. Yalın bir ifadeyle söylersem ben bir işadamı olsam ne zamanımı, ne enerjimi, ne de paramı böyle boş işlere harcamazdım.

*

Dikkate bile almayın. Aslı dururken taklitlerinden sakının. Hepsi bu...

 

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar