Ordu
DOLAR16.3256
EURO17.4535
ALTIN971.56
Av. Cansın ÖZEL

Av. Cansın ÖZEL

Mail: [email protected]

reader

SANAT İHTİYACI

Malumunuz, bu hafta başında, restoran ve kafeler başta olmak üzere çok sayıda mekânların bir takım kurallara tabi olarak açılması kararlaştırıldı. Buna karşın, uzun süredir işlerinin başına dönmeyi dört gözle bekleyen sanatçılar ve eğlence sektörü çalışanlarının taleplerinin yine göz ardı edildiği bir sürece tanık olduk.

Bilinmesi gerekir ki, kamu sağlığının gerektirdiği tedbirlere uymak tüm vatandaşların sorumluluğundadır. Ne var ki, şu günlerde kademeli olarak kaldırılan kısıtlamalardan yalnızca sanatçıların ve sanat camiasında görev alan personellerin muaf tutulmasının izah edilebilir, makul bir açıklaması bulunmamaktadır. Diğer yandan sanat, toplumlar için lüks değil; bir ihtiyaçtır. Tıpkı, ekmek, su ve eğitim gibi…

Hâlihazırda gelinen noktada, tiyatro, sinema gibi sanat dallarının, eğlence sektörünün “lüks” olarak görülmesi de, ülkemiz vatandaşlarının içinde bulunduğu yoksulluktan ve yöneticilerin sanatı değersizleştirmeye eğilimli bakış açılarından ileri gelmektedir. Kirasını ödeyemeyen, çocuğunun uzaktan eğitim görmesi için zaruri olan tablet ya da bilgisayarı satın alamayan, işsizlikten mustarip insanların elbette öncelikli olarak sanatı gündeme almasını bekleyemeyecek bir noktadayız. Öte yandan, bu durum dahi, sanat ve eğlencenin insan onuruna uygun mahiyetteki bir yaşamın vazgeçilmez unsurları olduğu gerçeğine gölge düşürmeye yetmemektedir.

Nitekim 2. Dünya Savaşında gerçekleşen hava saldırıları neticesinde yerle bir olan Almanya’nın çok kısa bir sürede tekrar toparlanmasını ve ekonomik açıdan güçlenmesini neye borçlu oldukları sorulduğunda, Federal Almanya'nın ilk Şansölyesi Konrad Adenauer’in  verdiği cevap tam olarak şöyledir:

 "Tiyatroya! Onun için de her şeyden önce tiyatro binalarımızı yaptık."

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar